Yükleniyor...

Büyük Hindistan Turu

New Delhi
9 Gece - 10 Gün
TUR PAKETİNİ SEÇİNİZ
ODA SEÇENEKLERİ
Double

TRY 0.00

Single

TRY 0.00

0-2 Yaş

TRY 0.00

2-6 Yaş

TRY 0.00

6-12 Yaş

TRY 0.00


0

Büyük Hindistan Turu Tur Programı

Delhi’ye varışımız ardından havalimanında karşılanma ve otele transfer. Yeni Delhi gittikçe gelişen bir şehir. Şehirde 25’ten fazla sanat galerisi bulunmakta ve bu anlamda Bombay ve Kolkata şehirlerini geride bırakmış durumda. Şehirde hemen her gün sanatsal ya da kültürel bir aktivite bulmak mümkün. Konaklama Delhi’deki otelimizde.

Kahvaltının ardından Eski ve Yeni Delhi’nin gezilmesi. Delhi, günümüz Hindistan’ın başkenti ve eski ile modernin harika bir birleşimi. Yedi antik şehirden oluşan Delhi 11. yüzyıldan günümüze birçok imparatorluk ve krallık gördü ve tüm bu tarihin izlerini hala üzerinde taşıyor. Şehir inanılmaz çeşitlilikte mimari yapılara sahip. Eski Delhi, 1650 yılında o zamanların Babür İmparatorluğu’nun başkenti olmuş. Burada, dışarıdan Kızıl Kale’yi görüyoruz. Ardından Hindistan’daki en büyük camii olan Jama Camii ve ardından renkli ve kalabalık Chandni Chowk pazarını ziyaret ediyoruz. Son durağımız ise Mahatma Gandhi’nin 1948 yılında Nathuram Godse tarafından suikaste uğradığı yer olan Raj Ghat’ı ziyaret ediyoruz. Burası şimdi Zeenat-ul Masjid (Hindistan’ın en güzel camii)’in tepeden baktığı, yemyeşil ağaçlarla bezeli güzel bir park.
Yeni Delhi 1920li yıllarda İngilizler tarafından tasarlandı ve yapılmaya başlandı. Bu sebeple Yeni Delhi geniş caddelerin, büyük ve etkileyici hükümet binalarının ve yeşil parkların ve bahçelerin şehridir. Burada 13.yüzyılda inşa edilmiş zafer anıtı niteliğindeki minare Kutub Minar ve erken Babür mimarisinin en güzel örneklerinden sayılan 8 senede tamamlanmış Hümayun Türbesi ziyaret edeceğimiz yerler. Başkanlık sarayı ve parlamento binası ise son duraklarımız. Serbest zaman ve konaklama için otele dönüş.

Pembe şehir olarak ta bilinen Jaipur, Rajastan eyaletinin başkenti. Yaklaşık 6 saat sürecek yolculuğumuzun ardından, Hindistan’ın özellikle tekstil ve mücevher ve halı alışverişi bakımından merkezi sayılan Jaipur’daki renkli hayat gözlerinizi kamaştıracak. Varışımız ardından dilerseniz Hindistan’ın en bilinen mekanlarından olan Raj Mandir sinemasında film izleyebilir ya da fil üzerinde trekking yapabilirsiniz.

Kahvaltıdan sonra Amber Kalesi’ni ziyaret. Amber Kalesi Rajput mimarisinin en güzel örneklerinden biri. Kalenin yukarı taraflarına jip ile çıkıyoruz. Kalenin içerisi fildişi ve cam işçiliğinin en güzel örnekleri ile bezenmiş salonlarla dolu ve bu salonlar ve odalar arasından geçerken hiç fethedilememiş bir krallığın ihtişamını içinizde hissedeceksiniz. Öğleden sonra Jaipur şehir turumuz var. Şehir Saray Müzesi’nde Rajastan ve Babür sanatının geleneksel örneklerini göreceğiz. Minyatür boyamalar, savaş ganimetleri ve halılar müzede sergilenen eserlerin sadece birkaçı. Ardından piramidi andıran dış cepheye ve harikulade kubbellere ve pencerelere sahip beş kattan oluşan Hawa Mahal’de fotoğraf molası. Gezinin ardından otele dönüş.

Kahvaltıdan sonra Agra’ya hareket ve yol üzerinde Babürlerin Fatehpur Sikri şehrini ziyaret. 1571-1584 yılları arasında Babür hanedanının imparatorluk şehri olan Fatehpur Sikri, Babür İmparatoru Ekber tarafından yaptırılmıştır. Bu ıssız kentin mimari ihtişamı kelimelerle tarif edilemez ve sadece görkemli yapılarının auralarını görerek anlaşılabilir. Agra’ya varış ve buradaki otelimizde konaklama.

Kahvaltının ardından aşk adına yapılmış en görkemli yapıt olan Taj Mahal’i ziyaret ediyoruz. İnşaatına 1631 yılında başlanan yapının tamamlanmasının 22 yıl sürdüğü ve yapımında 22.000 işçinin çalıştığı söyleniyor. Efsaneye göre yapı, efsanevi mimar Ahamad Lahori tarafından yapılmış ve Lahori aynı yapıtı bir daha yapamasın diye elleri kesilmiş ve gözleri kör edilmiş. Mükemmel oranları, akşam güneş batarken kızıla kaçan gündüz ise bembeyaz parlayan mermeri, hatlarındaki kadınsılık ve süslemesi… Taj Mhal’i eşsiz kılan birçok özellik mevcut. Ardından bir UNESCO Dünya Mirası olan Agra Kalesi’ni ziyaret. Agra’da kalabalık çarşıların içinden geçip yerel hayata şahit olacağız. Konaklama Agra’daki otelimizde. 

Sabah kahvaltının ardından havalimanına transfer ve Khajuraho’ya uçuş. Orta Hindistan'ın tapınak şehri Khajuraho, taştan oyulmuş zarif tapınakları ile dünyaca ünlüdür. Dünyanın dört bir yanından gelen binlerce ziyaretçi ve turist, bin yıl önce shilpies (taş ustaları) tarafından taşa oyulmuş bu ölümsüz Hindu sanatı ve kültürünü gözlemlemek için bir araya geliyor. Varışımız ardından otele transfer ve günün geri kalanı serbest.

Kahvaltıdan sonra Khajuraho tapınaklarını ziyaret. Khajuraho, Chandela hanedanı tarafından 9. ve 10. yüzyıllarda kurulmuş. Öğleden sonra havalimanına transfer ve Varanasi’ye uçuş. Varışımız ardından otele transfer. Akşam üstü, Aarti seremonisine katılmak için otelden ayrılıyoruz. Aarti günün ve gecenin belirli saatlerinde Tanrıları çağırmak için lambaların yakıldığı ve onlara sunulduğu bir seremoni. Bu harika tecrübenin ardından otele dönüş.

Sabah erkenden Ganj Nehri üzerinde bot turu. Varanasi mimari yapıların ya da kalelerin ve sarayların olmadığı bir şehir, ancak kendine has havası onu Hindistan’ın belki de en çekici yeri yapıyor. Ganj’ın batı kıyısına kurulmuş olan şehir, nehre inen merdivenli dar sokakları ve kıyı boyunca uzanan nehre bakan evleri ile inanılmaz güzellikte bir şehir. Bugün burası aynı zamanda bir sanat ve eğitim merkezi. Otele dönüş ve kahvaltının ardından 10 kilometre uzaklıktaki Sarnath’a hareket. Burası Lord Buddha’nın aydınlanmadan sonra ilk vaazını verdiği nokta. Dharmrajika ve büyük Dhamekh stupalarını ziyaret. Burada günümüzde UNESCO’nun da desteği ile hala kazılar yapılmaktadır. Ziyaretimiz ardından Delhi’ye uçuş için havalimanına transfer. Delhi’deki otelimizde konaklama.

Kahvaltının ardından havalimanına transfer ve İstanbul’a dönüş.

Büyük Hindistan Turu

New Delhi
9 Gece - 10 Gün