Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi Başvuru Süreci

Bulgaristan'ya giriş yapmak isteyen Türk vatandaşları tarafından alınmaktadır. Hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahibi vatandaşlar, 6 aylık periyotlar içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Bulgaristan’yı seyahat edebilirler. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ile Bulgaristan'de daha uzun süre kalmak isteyen vatandaşların Bulgaristan vizesi alması zorunludur.

Bulgaristan Vize Türleri Nelerdir?

Bulgaristan vizesi, ülkeye giriş amacınız ve ne kadar kalmak istediğinize bağlı olarak farklı türlere sahiptir. Bulgaristan vizesi, Schengen vizesidir. Bu da Bulgaristan vizesi ile aralarında dolaşım serbestliği olan 26 Schengen ülkesini ziyaret edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Kısa süreli seyahatler için alınan vize Schengen C Tipi vize iken uzun süre ülkede kalmak için alınan vize Ulusal vize (D tipi vize) olarak bilinmektedir.

Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan'a turistik amaçlar ile ziyaret etmek için alınan Turistik Vize, C Tipi Schengen vizesi olarak da bilinmektedir. Bulgaristan    Konsolosluğu yalnızca istisnai durumlarda bireysel başvuruları kabul ettiği için anlaşmalı oldugu IDATA yetkili aracılığıyla başvuru yapılabilir. Ortalama olarak turistik vize 3 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Bulgaristan Ticari Vize

Ticari vize, Bulgaristan'a iş ve ticari amaçlar ile seyahat eden vatandaşların aldığı vize türüdür. Bu sayede iş anlaşmaları, görüşmeleri ve toplantıları gerçekleştirilir. Aynı zamanda iş ile ilgili konferans, panel ve seminerlere katılım için de ticari vize alınabilir. Bulgaristan'daki firmadan gelen davet mektubu ticari vize alınmasını sağlayan en önemli unsurlardan biridir.

Bulgaristan Aile & Arkadaş Ziyaret Vizesi

Bulgaristan' daki yakınlarını ziyaret etmek için alınan aile & arkadaş ziyareti vizesi için davet mektubu gerekmektedir. C tipi vize türü olan aile & arkadaş ziyareti vizesi, 7 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesi almak için öncelikli adım başvuracağınız vize türünü belirlemektedir. Yanlış vize türüne başvuru, şartları sağlasanız dahi ret almanıza neden olabilir. Ardından vize türüne uygun olarak gereken evraklar hazırlanmalı, Schengen vize formu doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Vize ücreti ödendikten sonra Bulgaristan    vizesi için konsolosluktan randevu talep edilebilir.

Bulgaristan Vizesi Pandemi Kuralları

 • Aşı kartı ya da koronavirüs bağışıklık testi olanlar 14 günlük karantina süresi ya da PRC testinden muaf tutulacaktır. 
 • Aşı olduktan 14 gün sonrası için ülkeye giriş çıkış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Aşı için Sinovac ve Pfizer/Biontech aşıları için geçerli olacaktır.
 • 18 yaşının altında aşı olmayan bireylerin seyahat esnasında aile fertlerinden birinin olması gereklidir. 

Bulgaristan Vizesi İçin Gereken Evraklar

Bulgaristan vizesi almak isteyen Türk vatandaşları konsolosluk tarafından belirlenen evrakları hatasız ve tam olarak teslim etmelidir. Aksi halde başvuru ret ile sonuçlanabilir ve sürecin tekrarlanması gerekebilir. Bulgaristan vizesi almanız için gereken evraklar aşağıda sıralandığı gibidir.

Schengen Vize Başvuru formu

Bulgaristan, Schengen ülkeleri arasında yer aldığı için doldurulması gereken form Schengen Vize Formu’dur. Form, ücretsiz olarak temin edilebilir.

Pasaport

Dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay boyunca geçerliliğe sahip pasaportta, Bulgaristan vizesi için boş sayfa olmalıdır.

Pasaport Fotokopisi ve Eski Schengen Vizelerinin Fotokopisi

Mevcut ise daha önceden aldığınız Schengen vizelerinin fotokopisi ile pasaport fotokopisi

2 tane biyometrik fotoğraf

Başvuran kişinin güncel halini yansıtan, beyaz arka fonda 45x35 mm boyutlarında çekilen biyometrik fotoğraflar teslim edilmelidir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının yer aldığına dikkat edilmelidir.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Ailenin adres ve nüfus bilgilerini içeren, yeni alınmış nüfus kayıt örneği

Vize talep dilekçesi

Bulgaristan Başkonsolosluğu’na ithafen yazılan vize talep dilekçesi seyahatinizin amacı, Bulgaristan    ’da kalmayı planladığınız süre ve seyahat masraflarını karşılayacağınıza dair ifadeleri içermelidir.

Seyahat sağlık sigortası

Diğer Schengen vizelerinde olduğu gibi seyahat sağlık sigortasının yaptırılması zorunludur. Sigorta, vize başvurusu yapan kişinin ayakta ya da yatarak tüm tedavi masraflarını karşılayacak şekilde, hastalık ya da ölüm olması halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayarak en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.

Uçak ve otel rezervasyonları

Bulgaristan seyahat planlarınız için uçak ve otel rezervasyonlarına dair belgeler, vize öncesi satın almanıza gerek bulunmaz yalnızca rezerve bilgileri yeterlidir. Otel rezervasyon belgesi, Uçak bileti konfirmasyon belgesini Mavi Rota Tour tarafından temin edebilirsiniz

Seyahat masraflarını karşılayan kişiye dair evraklar

 1. Banka hesap dökümü: Son 3 ayı kapsayan banka hareketleri banka tarafından kaşelenmiş ve imzaya yetkili kişi tarafından ıslak imzalı olmalıdır.
 2. Maaş bordrosu: Son 3 ayın dâhil olduğu maaş bordrosu, vize için gereken evraklar arasında yer alır.
 3. Mesleki Belgeler
 4. Mevcutsa davet mektubu

Mavi Rota Tour ile Bulgaristan Vize Başvurusu

Mavi Rota Tour ile kolaylıkla ve hızlı bir şekilde Bulgaristan vizesi için başvuru yapabilir, planladığınız seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Mavi Rota Tour ile irtibata geçtiğiniz andan itibaren süreç aşağıdaki gibi işlemektedir.

Gerekli Evrakların Tespiti

Almayı istediğiniz vize türü ve Bulgaristanda kalmayı planladığınız süreye göre teslim etmeniz gereken kişisel ve pasaportunuza dair dokümanlar, iş yerinizden almanız gereken mesleki belgeler, daha önce seyahat ettiğiniz ülkelere ilişkin bilgiler, Schengen vize formu, finans durumunuz, seyahat tarihleriniz ve seyahat amacınıza göre değişen evraklar tarafınıza iletilmektedir.

Randevu Alma Süreci

Pasaport kimlik bilgileriniz ile birlikte planladığınız seyahat tarihinden en az 15 iş günü öncesinde Bulgaristan Başkonsolosluğu’ndan online randevu alınır. Randevu günü için gereken evraklar, kontrol edilir.

Evrak Kontrol

Hatalı ya da eksik evraktan dolayı konsolosluktan ret alınmaması adına teslim edilmesi gereken belgelerin doğru ve eksiksiz olması için tüm kontroller tamamlanır. Bu süreçte evraklarda bir eksiklik ya da yanlışlık olması halinde tarafınıza bildirilerek yenileri temin edilir. Böylelikle vizenin kabul alma şansı arttırılır. Tamamlanan belgeler, aracı kuruma iletildikten sonra vize ücreti ödenmelidir.

Bulgaristan Vizesi Ücreti

Bulgaristan vizesi için ödenmesi gereken ücret 180 Euro  +KDV ödemeler Mavi Rota Tour’a yapılır. Mavi Rota Tour yetkilileri, vize ücretini ödenmesi gereken kuruma iletir. Ödemelerden sonra randevu için hazır olunur.

Başvuru Süreci ve Dosya Teslimi

Vize ücreti ödendikten sonra VFS GLOBAL tarafından sağlanan referans takip numarası ile VİZE İŞLEM SÜRECİ online olarak takip edilebilir. Bu sayede vizenin durumu hakkında güncel bilgi elde edilmektedir.

Başvuru Sonucu ve Pasaport Teslimi

Konsolosluk vize talebinizi sonuçlandırdıktan sonra pasaportunuzu size kargo yolu ile gönderir. Vizeniz pasaport ile birlikte elinize geçer.

Bulgaristan Vize Randevusu

Bulgaristan vizesi randevu için pasaportunuzun kimlik bilgilerinin olduğu sayfa görüntüsünü göndermeniz, seyahat başlangıç ve bitiş tarihlerini bildirmeniz, statünüzü ve mesleki durumunuzu Mavi Rota Tour vize departmanına göndermeniz yeterli olacaktır. Vize türünüze ve durumunuza göre değişebilen evraklar doğru ve eksiksiz bir biçimde tamamlandıktan sonra online olarak Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu alınabilir. Randevu esnasında yanınızda olması gereken dokümanlar ve mülakatla ilgili ayrıntılı bilgiler tarafımızdan size iletilmektedir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vizesi, ülkede kalmayı istediğiniz süre ve vize türünüze göre farklı aralıklarda sonuçlanabilir. Ortalama olarak vizenin açıklanma süresi 8 ila 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Bu süre, konsoloslukta yaşanan yoğunluk ve tatil günlerine göre değişiklik gösterebilir. Ek olarak, konsolosluk bazı durumlarda ek belge talebinde bulunabilir. Ek belgenin bir an önce temin edilip konsolosluğa teslim edilmesi Bulgaristan vizesinin daha uzun sürede sonuçlanmasına neden olabilir.

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan vize başvurusunun reddi de ihtimaller dâhilinde olmaktadır. Bulgaristan    Konsolosluğu’nun vize reddi olarak gösterdiği sebepler arasında aşağıdakiler yer alır.

Bulgaristan Vize Reddi Nedenleri

 • Teslim edilen belgelerde eksiklik ya da hata olması
 • İbraz edilen dokümanların sahte olması
 • Vize formunda yazan bilgilerin talep edildiği takdirde kanıtlanamaması
 • Seyahat amacının kanıtlanabilir nitelikte olmaması
 • Pasaportun sahte, geçersiz ya da başvuru koşullarına uygun şekilde olmaması
 • Daha önce Bulgaristanden sınır dışı edilmiş olmanız
 • Vize başvurusu yapan kişinin Bulgaristan’nın toplum düzenini bozacağına karar verilmesi
 • Başvuran kişinin seyahat masraflarını karşılayacağını kanıtlayamaması
 • Başvuran kişinin seyahat sonrası Bulgaristan'ı terk edeceğine dair konsolosluğun emin olmaması

Bulgaristan Vizesi Ret İtirazı

Bulgaristan vize başvurunuzun hangi nedenler ile reddedildiğini anlayamadıysanız Bulgaristan    Konsolosluğu’nun nihai kararı yeniden incelemesini talep etme hakkına sahipsiniz. Şahsi olarak itiraz hakkınız bulunmakla birlikte avukat ya da temsilci aracılığı ile de itiraz gerçekleşebilir. 18 yaşından küçükler için velayet sahibinin itiraz etmesi gerekir. Vizeniz sonuçlandıktan 1 ay sonrasına kadar itiraz edebilirsiniz. Spesifik bir itiraz formu bulunmamakla birlikte yazdığınız dilekçe, İngilizce veya Bulgaristance  olmalı ve vizeye başvuran kişi tarafından ıslak imzalı olmalıdır. Konsolosluk tarafından bildirilen ret nedenine dilekçenizde yer verebilirsiniz. Orijinal olarak İngilizce ya da Bulgaristance’ ye çevrilen belgeler, dilekçe ile birlikte teslim edilmelidir. Bulgaristan   vize sonucuna itiraz etmek ücretsizdir ve başvuru yaparken gönderilen evrakların yeniden iletilmesine gerek yoktur.

Bulgaristan Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulgaristan vizesi için başvuru yapmak ayrıntılı ve titiz bir süreci beraberinde getirebilir. Bu süreçte kabul almak üzere dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Seyahat amacınıza uygun vize türüne başvurduğunuzdan emin olmalısınız, aksi halde başvuru ret ile sonuçlanabilir.
 • Schengen vize formu Almanca  ya da Türkçe olarak doldurulmalı, bilgilerin doğruluğu kontrol edilmelidir.
 • Teslim edilen evrakların sizi ve Bulgaristan'a gidiş amacınızı net olarak ifade ettiğinden emin olun.
 • Vize talep dilekçesini yazdığınız sırada profesyonel yardım almanız faydalıdır.
 • Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru koşullarını sağladığından emin olun.
 • Konsolosluktaki yoğunluk ve ek belge talebi göz önünde bulundurularak başvurunun en az 1 ay önce yapılması yararlıdır.

Bulgaristan vize işlemleri, seyahat sağlık sigortası, itiraz dilekçesi ve Bulgaristan vizesi uzatma işlemleri için Hemen Ziyaret Edin!

Sizi Arayalım
Kategoriler