Şehir seçiniz

Fuar Turu

Küreselleşme olduğu tüm dünyada etkisini hızla sürdürmektedir. Küreselleşme bir diğer adıyla globalleşme tüm ulus devletlerini etki altına almayı başarmıştır. Küreselleşmenin insanlığa birçok faydası vardır. Bu faydalardan biri de hiç şüphesiz ki ekonomiye olan katkısıdır. Global ve küresel anlamda ekonomik kalkınma yollarından biri de fuarlardır. Yerli ve yabancı firmalar her alanda fuar turları icra ederek ürün ve hizmet tanıtımlarına katılımcı sağlamaktadır.

Pek çok alanda fuarlar düzenlenmektedir. Bu çeşitlilik fuarların türlerine göre kategorize edilmelerine ön ayak olmuştur. Genel, ihtisas, EXPO, tüketici, entegre, solo, bölgesel, ulusal ve uluslararası fuarlar olarak 9 farklı fuar türü bulunmaktadır.

Fuar Turu Nedir?

Fuar tur seçenekleri açıklamadan önce fuar kelimesinin anlamı üzerinde durulabilir. Fuar kelime anlamıyla büyük pazarlar olarak adlandırılır. Büyük ölçekli sergi alanları anlamında kullanılan fuar kelimesi günümüz şartlarında başka alanlarda ve amaçlarda karşımıza çıkmaktadır. Fuar, belirli zamanlarda ve belirli konumlarda düzenlenen sergilerdir. Bu sergiler farklı amaçlara hizmet edebilirler. Bir fuarın konusu katılımcılara önceden bildirilir ve bu bağlamda insanlar fuarları ziyaret eder.

Fuarların amacı, bir ürünü ya da hizmeti geniş kitlelere ulaştırmaktır. Bu hizmet ve ürünleri tanıtmak, pazarlamak ve hatta satışını gerçekleştirmek için fuarlar büyük öneme sahiptir. Özellikle fuarlar için seçilen lokasyonlar katılımcıların memnuniyeti açısından önemli bir rol oynamaktadır. Fuar lokasyonları için genellikle turistik kentler seçilmektedir. Fuarların bir diğer avantajı ise lokasyonun yerli ve yabancı turistlere tanıtımını yapmaktadır.

Fuar tur seçenekleri ise belirli zamanlarda ve belirli yerlerde olan fuarlara katılmak isteyen katılımcıların toplu bir şekilde o bölgelere seyahat etmesi ile ifade edilmektedir. Tanıtım etkinlikleri olan fuarlara katılmak turlarla daha efektif ve verimli bir şekilde sonlanabilir. Sizler de katılmak istediğiniz turları incelemek ve bilgi almak için ilgili kategoriyi inceleyebilirsiniz.

Fuar Turlarına Katılım Şartları ve Süreçleri Nelerdir? 

Fuar turları herkes tarafından ilgi ve alaka ile takip edilmektedir. Her alanda düzenlenen fuarlar son derece ilgi çekici olmaktadır. Katılımcılara ve firmalara pek çok avantaj ve fırsat sunan fuarlar her alanda düzenlenebilir. Eğitim, sağlık, finans, diplomasi ve daha birçok alanda fuarları hem yerel hem de yurtdışı lokasyonlarda bulmak son derece kolaydır. Katılımcılar kendi uzmanlık alanlarına göre fuar turlarını inceleyebilir, gerekli şartları sağlıyorlarsa katılım sağlayabilirler.

Turlara katılmak için bazı prosedürleri yerine getirmek gerekebilir. Bu prosedürler her ülke ve hatta her şehir için farklılık göstermektedir. Buna ek olarak fuarları düzenleyen host firmaların da kendilerine özel bazı katılım şartları olabilir. Fuar turlarına katılmak için yasal prosedürleri icra etmeniz gerekmektedir. Bu yasal prosedürler yaş sınırı, vize ve pasaport işlemleri gibi hukuksal süreçleri kapsayabilmektedir. Her turun kendine has şartları olabilir. Gerekli bilgileri alabilmek adına iletişim hatlarından irtibata geçebilirsiniz.

Fuar Turlarının Faydaları ve Avantajları Nelerdir? 

Fuar turları günümüzde sıklıkla yapılan seyahatlerdir. Her yaştan ve kesimden insana hitap edecek fuar türlerini bulmak mümkündür. Firmaların kullandığı en yararlı ve efektif tanıtım araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu fuarlar katılımcılarına pek çok avantaj sunmaktadır. Firmalar bu fuarlar yardımıyla;

  • Ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapabilir.

  • Pazarlama sektörüne katkı sağlayabilir.

  • Satış ve distribütör stratejileri geliştirebilir.

  • Farklı müşteri profilleri keşfedebilir.

  • Network geliştirebilir.

Fuar turları hem yerel hem de uluslararası olarak planlanabilir. Her katılımcı kendi istek ve ihtiyaçlarına yönelik turları ayarlayabilir ve birinde karar kılabilir. Bunun yanı sıra fuar turu seçiminde etkili olan bir diğer etken ise katılımcının mesleği, uzmanlık alanı ya da hobileridir. Bu turlar, yapılarına ve çeşitlerine göre farklı türlerde kategorize edilmektedir.

Yurtdışı Fuarlarına Nasıl Gidilir? 

Yurtdışı fuar turları için katılım göstermek isterseniz, vize ve pasaport işlemlerinizin tamamlanması gerekmektedir. Kalacak sürenin vize ve pasaportunuzun geçerlilik süresini kapsıyor olması gerekmektedir. Bu gibi yasal prosedürler katılım şartlarını ve fuar turu süreçlerini etkilemektedir.

Yurtdışında yapılacak olan bir fuar turuna katılmak isteyen katılımcıların ilk yapacakları işlem pasaport başvurusunda bulunmak olacaktır. Hali hazırda bir pasaportunuz var ise gidilecek ülke için vize işlemlerine başlamanız gerekmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki vize işlemleri çok uzun zaman alan prosedürlerdir. Fuar turunun zamanına yetişebilmesi adına vize işlemlerine önceden başlamanız sizlerin yararına olacaktır. 

Legal ve hukuksal işlemleri tamamladıktan sonra yurtdışı fuar seçeneklerine katılma şansı elde edersiniz. Fuar turlarına başvuru yapmadan önce vize işlemlerine başlamanız gerekmektedir. Vize işlemleriniz onaylandıktan sonra ve pasaportunuzu aldıktan sonra gideceğiniz lokasyon için uçak bileti alma konusunda işlemlere başlayabilirsiniz.

Yurtdışı Fuarlarına Kimler Katılmalı? 

Yurtdışı fuarları, tıpkı yurt içinde gerçekleşen turlar gibi ayrı ayrı konularda yapılmaktadır. Her bir fuarın konusu ve amacı birbirinden farklılık arz eder. Bu nedenle katılımcıların hangi fuara gitmek istediklerine karar vermeleri ve sonra işlemlere başlamalarında fayda olacaktır. Yurtdışında gerçekleşen fuarlara yasal ve hukuksal kısıtlaması bulunmayan herkes katılabilir. Bununla birlikte fuar türü hangi konuyu ve amacı kapsıyorsa ilgili katılımcıların başvurması daha doğru olacaktır.

Fuarların hitap ettiği bilimsel alana göre seçim yapmak katılımcılar için en iyi seçenektir. Katılımcıların kendi uzmanlık alanlarına göre yurtdışı fuar turları için katılım sağlamaları gerekmektedir. Örneğin gıda fuarına; gıda ve içecek perakendeci ve toptancıları, ticaret temsilcileri ve kooperatifleri, gıda marketleri, ihracat ve ithalatçıları katılım göstermelidir.

Yurtiçi Fuarlarına Nasıl Katılınabilir?  

Yurt içinde düzenlenen fuarlara katılmak için ilgili fuar turu firmasının resmi internet sitesinden kayıt olmanız ve başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Başvuru yaparken sizden istenilen yönergeleri yapmanız sorun yaşamamanız adına iyi olacaktır. İstenilen belgeler var ise temin etmek ve sisteme yüklemek gerekebilir. Fiyatlandırma var ise yerine getirilmelidir. İhtiyacınız olan tüm bilgileri öğrenmek ve katılım sağlayabilmek için Mavi Rota Tour ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım
Kategoriler