Fransa Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar

Fransa vizesi işlemleri için seyahat amacına ve süresine göre farklı vize tipleri için başvuru yapılması gerekecektir. 90 gün ve daha fazlası için D tipi vize başvurularının şahsi olarak Fransa Konsolosluğu ya da diğer yurt dışı temsilcikleri üzerinden yapılması gerekmektedir. Vize taleplerine onay veya ret kararı ise Fransa Büyükelçiliği ya da Fransa Konsolosluğu makamlarınca verilmektedir. Seyahat amacına göre Fransa yetkili makamlarına vize işlemleri için başvurularını yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının belirlenen koşulları sağlamaları ve eksiksiz olarak başvurularını yapmaları halinde kısa sürede vize almaları mümkündür. 

Türkiye ve Fransa arasında yapılan ikili ülke anlaşmaları ve iki ülke arasında yaşanan politik gerilimlere de bağlı olarak vize süreçlerinde zaman zaman sorunlar da görülebilmektedir. Bu nedenle Fransa seyahati planlaması yapan Türk vatandaşlarının seyahat tarihinden önce vize işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Vize işlemlerinin onaylandığına dair kararın ardından Fransa’ya seyahat edilebilmektedir. 

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa’ya vize başvurusu yapacakların, seyahat tarihleri ve talep edilen vize süreleri ile uyumlu olarak otel rezervasyonu, uçak bileti ve diğer detayları da ilgili makamlara iletmeleri halinde vize süreci çok daha kısa süre içinde tamamlanabilecektir. Fransa’ya seyahat edeceklerin seyahat amaçlarına ve sürelerine talep edebilecekleri vize türleri de farklılık göstermektedir. Bu vize türlerine göre başvuru süreci de farklılık gösterebilir. Schengen vizesi veya D tipi uzun süreli ulusal vizeler için yapılacak başvurularda belirlenen diğer tüm şartların sağlanması gerekmektedir. 

Vize türüne göre yapılacak başvuru işlemlerinde Fransa vizesi nasıl alınır sorusuna verilecek yanıt vize türüne göre değişmektedir. Vize işlemleri öncesinde şu unsurlara dikkat edilmesi tavsiye edilir.

 • Fransa Konsolosluğu veya ilgili vize merkezlerine randevulu olarak başvuru yapılır.
 • Fransa’da kalınacak sürelere 90 günden az veya 90 günden daha uzun süreli olarak vize türü belirlenir.  
 • Seyahat amacına ve vize türüne göre başvuru adımları takip edilir. 

Vize işlemleri sırasında talep edilen tüm bilgi ve belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması ve ilgili makamlara teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru işlemlerinin ilk adımı olarak vatandaşların elektronik ortam üzerinden işlemlerini yaparak sürecin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilmektedir. Özellikle son yıllarda Fransa Avrupa’da vize almanın zor olduğu ülkeler arasında başı çekiyor. 

Fransa’ya Vizesiz Nasıl Gidilir?

Fransa’ya vizesiz gidebilmek için belirli kriterlerin sağlanması gerekecektir. Bu kriterler arasında en önemlisi ise sahip olunan pasaporttur. Buna ek olarak çifte vatandaşlık, aile birleşimi gibi temel unsurların da vize işlemlerinde kolaylık sağlanması veya vize muafiyetinden yararlanılması gibi konularda avantaj sağlamaktadır. Bu kapsamda Fransa’ya seyahat edecek bazı kişiler için istisnai durumlar bulunmaktadır. 

Fransa’ya vizesiz olarak seyahat edilebilmesi için diplomatik (siyah), hizmet (gri) ya da hususi (yeşil) pasaport sahibi olunması gerekmektedir. Özel pasaportlara sahip kişiler Fransa’ya vizesiz olarak seyahat edebilmektedir. Borda renk umumi pasaport sahiplerinin vize işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekecektir. Vize başvurusu yapacak kişilerin seyahat amaçlarına uygun şekilde ve bu amaca göre belirlenen süreler için vize talepleri oluşturması gerekir. Türkiye ve Fransa arasında vize uygulaması bulunduğu için Türk vatandaşlarının istisnai durumlar haricinde Fransa’ya giriş yapabilmeleri için vize işlemlerini tamamlaması gerekecektir. 

Fransa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa vize başvurusu Fransa Büyükelçiliği veya konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerinden ya da seyahat acentelerinden yapılabilmektedir. Seyahat süresi eğer 90 gün aşacaksa bu durumda başvuruların Fransa konsolosluğundan yapılması gerekecektir. Turistik ve kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi başvurusu kapsamında C tipi vize almak için vatandaşların başvurularını iletmeleri mümkündür. 

Türkiye’den Fransa vize başvurusu yapacak kişiler şu adımları takip ederek işlemlerini tamamlayabilirler:

 • Fransa yetkili makamları tarafından yetkilendirilen vize merkezlerine randevu alınır. 
 • Pasaport sahipleri seyahat amacına göre uygun vize türüne göre başvuru dosyasını hazırlaması gerekir. 
 • Başvuru belgeleri ve Fransa vize basvuru formu ilgili birime teslim edilir. 
 • Fransa vize ücreti ve diğer harç ve ücret ödemeleri gerçekleştirilir. 

Randevu işlemleri için Fransa makamlarınca yetkilendirilen seyahat acenteleri ile iletişime geçmek ve vize sürecinin çok daha kısa sürede tamamlanmasını sağlamak mümkündür. Seyahat amacına göre tercih edilecek vize türleri için farklı koşullar aranacaktır. Bu koşulları sağlamayan kişilerin Fransa vizesine sahip olmaları mümkün değildir.  

Fransa Vizesi Kaç Günde Alınır?

Fransa vizesi için gerekli belgeler ve başvuru formu ile başvuru işlemlerini tamamlayan kişiler ortalama olarak 3 ila 15 iş günü içinde vize onay ya da ret yanıtı almaktadır. Vizesi onaylanan kişilere ilgili süreler içinde vizeleri teslim edilecektir. Fransa’ya seyahat planlarının gerçekleştirilmesini sağlamak isteyenlerin seyahat tarihinden en az 15 – 20 gün hatta daha uzun sürelerde vize işlemlerini tamamlaması tavsiye edilir. Fransa temsilciliklerinde iş yükünün arttığı dönemlerde özellikle vize süreci uzayacaktır. Fransa vize onayı verse bile seyahat tarihinden sonraki dönemde olumlu yanıt verilmesi halinde seyahat planları çöpe gidecektir. 

Fransa seyahatini en iyi şekilde planlamak ve vize işlemlerini sorunsuz bir şekilde tamamlamak isteyenlerin kurumsal seyahat acenteleri ile çalışarak veya danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak tüm süreçler hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları da mümkündür. Fransa vizesi kaç günde alınır sorusuna verilecek yanıt bu nedenle yoğunluğa göre değişecektir. 

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

Fransa’ya seyahatini planlayanlar için vize türüne göre farklı belgeler hazırlamaları gerekecektir. Fransa’ya vize başvurusu yapan kişilerin başvuruda bulundukları dönemlerde vize sürecinin olumlu ya da olumsuz gerçekleşmesinde etkilidir. Pandemi, siyasi krizler veya diğer etkenler nedeniyle vize süreçlerinde zaman zaman aksamalar meydana gelmektedir. Bu tür sorunlara ek olarak eksik bilgi ve belge beyan edilmesine bağlı olarak görülecek sorunlara karşı vatandaşların temkinli olması istenmektedir. 

Fransa vizesi için talep edilen belgeleri hazırlarken vize türüne göre istenebilecek ek belgelerin neler olduğu konusunda da detaylı bilgi sahibi olmanız tavsiye edilmektedir. Fransa vizesi için gerekli evraklar arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

 • Pasaport ve fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Yurt dışında geçerli seyahat sigortası belgesi,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • İkametgah belgesi,
 • Fransa vize başvuru formu vb. 

Kısa süreli C tipi Schengen veya D tipi ulusal uzun süreli vize türüne ve kapsamına göre farklı belgeler talep edilebilir. Bu nedenle Fransa’ya seyahat edecek kişilerin birçok farklı detaya göre vize başvuru dosyalarını hazırlamaları gerekmektedir. 

Fransa Vize Türleri Nelerdir?

Fransa’ya eğitim, turizm, iş/ticaret, aile ziyareti, aile birleşimi gibi çeşitli konulara göre seyahat edecek kişilerin başvuru yapmaları gereken vize türleri farklılık göstermektedir. Vize türlerine göre süreler ve vize başvuru adımları da farklılık gösterecektir. Bu nedenle Fransa’ya seyahat etmeden önce vatandaşların hangi tür vizelere başvur yapacaklarını belirlemeleri önerilmektedir. 

Fransa vize tipleri farklı ana başlıkta değerlendirilebilir. Bunlar:

 • C Tipi Vize
 • D Tipi Vize 
 • Transit Vize 

90 güne kadar olan genelde turizm amaçlı seyahatler için c tipi vizeye başvurulması gerekecektir. Schengen vizesi olarak da bilinen bu vize, kısa süreli sportif etkinliklerden, kısa dönem staj ya da eğitim programlarına kadar birçok farklı kapsamda verilebilmektedir. 

D tipi vizeler ise ulusal vize kapsamında değerlendirilen ve süresi 90 günden uzun olan seyahatler için talep edilmektedir. Seyahat edecek kişilerin ülkeye girişlerinden itibaren 90 günden daha fazla sürecek seyahatlerinde bu vizelere ihtiyaç duyulacaktır. 

Fransa transit vizesinde ise Schenden üye ülkesi olmayan 3’üncü farklı bir ülkeye aktarma yapmak isteyenlerin alması gereken vize türüdür. Her bir vize türünde farklı şartlar ve başvuru koşulları aranacağı için vize başvurularını yaparken buna uygun işlem gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Fransa Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Vize başvurusu sırasında birçok farklı evrak yetkili makamlara iletilmelidir. Bu belgeler arasında en önemlisi ise içinde seyahat amacı ve seyahat planlamasına dair bilgilerin de yer aldığı vize başvuru formudur. Schengen vizesi kapsamında Fransa başta olmak üzere diğer bölge üyesi ülkeler tarafından da benzer bilgiler talep edilmektedir. Schengen vizesi başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde, diğer belgeler ile tam uyumlu olacak biçimde doldurulması gerekecektir. 

Fransa vizesi başvuru formu kapsamında şu bilgiler talep edilecektir:

 • Ad ve soyad bilgileri,
 • Evlilik, çocuk bilgileri (varsa),
 • Pasaportta yer alan başvuru sahibinin kimlik bilgileri,
 • Doğum tarihi, yeri ve uyruk bilgisi,
 • Medeni durumu,
 • Meslek ve çalışma hayatına dair bilgiler,
 • Ziyaret amacı,
 • Konaklama ve ulaşım rezervasyon bilgileri vb. 

Başvuru formunda yer verilen tüm alanların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu bilgilerin tamamlanmasının ardından vize merkezine gönderilerek onay için beklenir. Ortalama 15 iş gününe kadar vize başvurusu sonuçlanacaktır. 

Fransa Vize reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Yurt dışına çıkış planları yapanların zaman zaman başvuru yaptıkları ülkelerden vize reddi almaları mümkündür. Fransa’dan vize almak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bazı zorluklara sahiptir. Genelde vize reddinde temel gerekçe eksik, yanlış veya hatalı beyanda bulunulmasıdır. Bu tür durumlarda yeniden başvuru yapılarak eksiğin de giderilmesi ile vize alınması mümkün olacaktır. 

Eksik veya hatalı belgeler ya da diğer nedenlere bağlı olarak Fransa makamları tarafından verilecek vize reddine ilişkin itiraz etme hakkı da bulunmaktadır. İtiraz dilekçesi hazırlanarak Fransa Ankara Büyükelçiliğine reddedilen vize başvurusunun yeniden değerlendirilmesine yönelik talebin iletilmesi mümkündür. Ret yanıtı sonrasında yapılacak itirazlar oldukça uzun bir sürede yanıt bulabilir. Sonucun olumlu olup olmayacağına dair kesin bir görüş olmadığı için yeniden vize başvurusu yapılması daha doğru olacaktır.  

Schengen Vizesi Fransa’yı Ziyaret Etmek İçin Geçerli Midir?

Schengen Anlaşmasını imzalayan ilk ülkelerden biri olan Fransa, bu kapsamda Schengen vizesi ile seyahatlere izin vermektedir. Schengen vizesi, anlaşma gereği vizenin alındığı ilk ülkeye ilk olarak giriş yapılması kaydıyla diğer tüm Schengen bölgesindeki ülkelerde geçerli olacaktır. Eğer Schengen vizesini Fransa için almışsanız ilk olarak Fransa’ya kara veya hava yolu ile ulaşarak Avrupa seyahatinize buradan başlamanız gerekecektir. 

Fransa Schengen vizesi için gerekli evraklar arasında; pasaport, kimlik fotokopisi, ikamet adresi, vize başvuru formu gibi temel belgeler istenecektir. Schengen vizesine sahip bir kişi Fransa için aldığı bu vize ile ilk olarak Fransa’ya gidebilir ve buradan diğer Schengen ülkelerini ziyaret edebilir. 

Fransa Vizesi Ne kadar?  

Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları vize başvurusunu yapabilmek için belirli bir ücret ödemek zorundadır. Toplam vize ücreti kapsamında 2022 yılı için ortalama 110 euro bir ücret belirlenmiştir. Seyahat amacına ve süresine göre tercih edilecek vizenin türüne göre farklı ücretler çıkabilir. Yıllara ve mevcut ekonomik koşullara göre de ücretler değişecektir. 

Sizi Arayalım
Kategoriler