Almanya Vizesi

Vize

Almanya vizesi almak için vize türüne göre ilgili Alman diplomatik temsilciliklerine başvurulması gerekmektedir. Kısa süreli vize başvuruları, Almanya konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize danışma merkezleri veya turizm acenteleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Uzun süreli vize alma işlemleri ise şahsen yapılmalıdır. Diğer pek çok farklı ülkede olduğu gibi vize işlemlerinin yapılması için seyahat edecek kişilerin randevu almadan vize başvurularını gerçekleştirmeleri mümkün değildir. Bu nedenle vize başvurusunun ilk adımı randevu almak ve elektronik ortam üzerinden ön kayıt/başvuru işlemlerinin tamamlanmasını sağlamak olacaktır. 

Türkiye ile Almanya arasındaki ikili ilişkilerin uzun yıllar boyunca devam ediyor olmasına rağmen Türk vatandaşlarının Almanya vizesi için çeşitli prosedürleri uygulamaları gerekmektedir. İki ülke arasında turistik, sosyal, ekonomik, politik ve kültürel pek çok etkileşim bulunmaktadır. Bu yönüyle de vize işlemleri için avantaj sağlanabilir. Almanya tarafından vize başvurusunun kabulü için belirlenen koşulları sağlayan herkes vize başvurusunda bulunabilmektedir. 

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının kısa süreli vize işlemlerini Almanya Konsolosluğunca yetkilendirilmiş merkezlerden turizm acenteleri aracılığıyla, uzun süreli vize başvurularını ise şahsen yapmaları gerekmektedir. Vize başvurusu için randevu alarak seyahat edecek kişilerin vize başvuru formu ve gerekli diğer evrak ile başvuru taleplerini iletmeleri mümkündür. Başvuru sahiplerinin yaşadıkları kente göre vize merkezleri, Almanya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ya da İzmir Başkonsolosluğu’na yönlendirilmektedir. Vize randevularının seyahat tarihinden en geç 15 gün öncesinde alınması gerekecektir. Bilhassa tatil dönemlerinde vize randevularının ileri tarihlere verilebileceğini unutmayın. 

Almanya vizesi nasıl alınır sorusuna yanıt arayanların öncelikle seyahat amaçlarını ve gidiş – dönüş sürelerine ilişkin detayları belirlemeleri gerekmektedir. Almanya vizesi almak için şu kriterlere dikkat edenler çok daha kısa sürede olumlu sonuç alabilirler:

 • Seyahat süresinde göre uygun vizeye başvurulması.
 • Vize danışmanlık merkezlerinden profesyonel destek alınarak konsolosluk tarafından belirlenen sıraya göre tüm belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmasını sağlamak. 
 • Randevu tarihini seyahatten en az 15 gün öncesinden ayarlamak. 1 ay öncesinden alınması tavsiye edilmektedir. 

Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için dikkat edilecek birçok kriter Almanya vizesi almak isteyenler için faydalı olacaktır. Bu sayede Almanya ziyaretlerinin çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanabilir.  

Almanya Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilecekler

 • Almanya vize başvurusu ile ilgili bilmeniz gereken önemli hususlar biri, başvuru dosyanızı bizzat konsolosluğa teslim etmeniz gerektiğidir. Konsolos ya da elçilikten randevu aldığınızda belgelerinizi de teslim etmelisiniz.
 • Almanya Konsolosluğu ve Elçiliği, Almanya vize başvurusu yapan her bireyden seyahatleri süresince günlük 45 € civarı bir bütçeye sahip olduğunu kanıtlamasını istiyor.
 • Almanya vizesi çocuklar için alınıyorsa eğer ebeveynlerin kimlik ya da pasaport kopyaları, eğer çocuk tek başına Almanya’ya gidecekse iki ebeveynden veya yasal temsilciden alınmış noter onaylı izin gerekiyor.
 • Bir banka hesabı olmayan ya da Almanya seyahatini karşılayacak maddi güçte olmayan kişiler, ziyaret edecekleri kişi ya da kişilerden “Resmi Sponsorluk Belgesi” istemelidir. Bu belge Almanya’da yaşanılan bölgedeki ofislerden alınabiliyor.
 • Eğitim ya da benzeri amaçlarla Almanya seyahati yapacak olan kişilerin eğitim kurumundan aldıkları kabul mektubu başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Almanya Schengen Vizesi başvuru formu doğru ve eksiksiz bilgiler içermelidir. Bilinçli verilen yanlış bilgiler ya da saklanılan detaylar başvuru reddine yol açıyor.

Almaya’ya Vizesiz Nasıl Gidilir?

Almanya Türk vatandaşları için vize talep etmektedir. Vize konusunda ayrıca bazı istisnalar bulunmaktadır. Almanya borda renkli umuma mahsus pasaport sahiplerinin ülkeye giriş yapmaları için vize talep ederken, hususi yeşil pasaport, gri hizmet pasaportu ve siyah diplomatik pasaport sahiplerinin 180 gün içinde 90 gün kadarlık bir süre için vizesiz ülkeye giriş yapmalarına izin vermektedir. Diğer kişiler için vize şartı aranacaktır. 

Almanya’ya seyahat edecek ilgili meslek gruplarının eşleri ve çocuklarının (25 yaşına kadar) da vizesiz olarak seyahat etme fırsatından yararlanmaları mümkündür. Almanya’ya vizesiz nasıl gidilir sorusuna ayrıca bazı farklı istisnalar ile yanıt vermek de mümkündür. Ülkeye vizesiz giriş için belirlenen koşulları karşılayanların vizesiz olarak ülkede bulunmaları mümkündür. 

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya vize başvurusu için önceden randevu alarak ve belirlenen başvuru belgelerini önceden hazırlayarak başvuru sürecini başlatmaları mümkündür. Yurt dışına çıkış işlemlerine yönelik pasaport işlemlerinin tamamlanmasının ardından, Almanya diplomatik unsurları tarafından belirlenen koşullara göre vize işlemleri başlatılmaktadır. Randevusuz olarak vize işlemlerinin yapılması mümkün değildir. 

Almanya vize başvuru işlemleri ve takibi ise kısaca şöyledir:

 • Vize başvurusu için randevu alınır ve elektronik ortamdan ilk başvuru adımı tamamlanır. 
 • Seyahat süresine göre C tipi Schengen veya D tipi ulusal vizeye başvurulması gerekmektedir. 
 • Meslek grubu, seyahat süresi ve diğer değişkenlere göre istenen tüm belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması gerekir. 
 • Konsolosluğun belirlendiği sıraya göre belgelerin düzenlenmesi gerekmektedir. 
 • Tüm belgelerin hazırlanması ve ön başvurunun tamamlanmasının ardından uygun tarih ve saat için randevu alınır. 
 • Vize başvurusu ilgili konsolosluğa şahsen yapılmaktadır. 

Vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuru sürecini takip etmeleri için İDATA sitesi üzerinden pasaport numarası ve barkod numarası ile süreç takibi gerçekleştirmeleri mümkündür. İDATA, Türkiye’de Almanya ve İtalya vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş kuruluştur. Kısa süreli vize işlemleri için C tipi Schengen vizesine, uzun süreli seyahatlerde ise D tipi ulusal vizeye başvuru yapılması gerekecektir. 

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vizesine başvuru yapan kişilerin olumlu yanıt alabilmeleri için tüm süreci eksiksiz ve doğru şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Vize başvuru işlemlerini tamamlayan kişilerin ortalama olarak 5 iş günü içinde vize işlemleri sonuçlandırılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dışında diğer ülke vatandaşlarının işlemleri ise en geç 15 gün içinde tamamlanabilmektedir. Başvuru yapılacak vize türüne ve sürelerine göre de süreler farklılık gösterebilir. 

Vize başvurusunda bulunanların ilgili sürede vize onayı almaları için başvuru koşullarını karşılamaları gerekecektir. Başvuru belgelerinin eksik olması veya vize için diğer koşulların sağlanamaması halinde vize reddi ile karşılaşılması da mümkündür. Bu yönden Almanya vizesi kaç günde çıkar sorusu herkes için farklılık gösterebilir. Ortalama bu süre 5 gün olarak belirlenmiştir.  

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

Almanya vizesine başvuru yapacak kişiler kısa süreli Schengen vizesi veya ulusal vize için farklı adımları takip etmelidir. Schengen bölgesi dahilinde 90 güne kadar seyahat etme hakkın ilk vize türü ile sağlanacaktır. Ulusal vize kapsamında ise 90 gün ve üzerinde olan vize için işlem gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Almanya vizesi başvurusu için istenecek temel belgeler arasında şunlar ilk sırada yer almaktadır:

 • Vize başvuru formu,
 • En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport,
 • Son 6 ay içinde çekilen 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Otel, uçak vb. rezervasyon bilgileri,
 • Son 3 aylık banka hesap cüzdanı, tapu, araç ruhsatı gibi gelir durumunu gösteren çeşitli belgeler,
 • Davet üzerine gidecekler için niyet mektupları, davetiyeler,
 • Ücretlerin ödendiğine dair hesap belgesi, fatura ve diğer resmi belgeler vb. 

Almanya vizesi almak isteyenlerden talep edilecek bilgi ve belgelerin eksiksiz olarak yetkili birimlere iletilmesi gerekmektedir. Almanya vizesi için gerekli evraklar vize türlerin ve seyahat amaçlarına göre de farklılık göstermektedir. 

Almanya Vize Türleri Nelerdir?

Herhangi bir ülkeye giriş işlemleri için farklı vize türleri belirlenmiştir. Kısa süreli veya uzun süreli olmak üzere Almanya vizesi için iki farklı başlık altında vize türlerinin incelenmesi mümkündür. Almanya vize türlerinden Schengen vizesi için 90 gün boyunca Schengen bölgesi dahilinde seyahat etme hakkı elde edilmektedir. Ulusal vize kapsamında ise 90 gün ve üzeri olan tüm çalışma, mesleki eğitim, araştırma, üniversite eğitimi, staj ve dil kursu gibi ziyaret işlemleri için başvuruların yapılması gerekecektir. 

Almanya vize türleri bu yönüyle kısaca şunlardır:

 • Almanya Schengen Vizesi
 • Almanya Ulusal Vize

Ulusal vize başvurusu için gereken belgeler sadece çalışma, bilim, araştırma, üniversite öğrenimi, eğitim ve hospitasyon için geçerlidir. Almanya’ya seyahat amacınıza göre başvuru yapacağınız vize türünü doğru belirlemek önemlidir. Başvuru yapılacak vize türüne göre ülkede kalma süreleri ve başvuru koşulları da farklılık gösterecektir. 

Almanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya vizesi için başvuru yapacak kişiler, Türkiye’de Almanya ve İtalya vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilen İDATA üzerinden de yapılabilmektedir. Başvuru formu ekranına ulaştıktan sonra form üzerinde sizden istenen gerekli tüm bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurarak başvuru adımlarının tamamlanması mümkündür. İlgili formu doldurmadan önce kimlik belgesi, pasaport ve diğer başvuru evrakının da yanınızda olmasına özen gösterin. 

Başvuru formunda yer alan ve doldurulması gereken alanlar ise şunlardır:

 • Kimlik Bilgileri: Adi soyad, doğum yeri, doğduğu ülke, doğum tarihi, cinsiyet, medeni hali, mevcut vatandaşlık, ilk vatandaşlığı, meslek. 
 • İrtibat Bilgileri: Başvuru sahibinin ikamet adresi, telefon ve e – posta bilgileri. 
 • Belgeler: Kimlik ve seyahat belgeleri, biyometrik veriler.
 • Seyahatle İlgili Bilgiler: Seyahat amacı, ilk giriş yapılacak ülke, asıl gidilecek yer, talep edilen giriş sayısı, Schengen alanından planlanan çıkış tarihi vb. 

Formun elektronik ortam üzerinden dakikalar içinde kolayca doldurulması mümkündür. Ziyaret sebebine bağlı olarak vize talep edecek kişilerin istenen tüm belgeleri eksiksiz olarak ilgili birimlere teslim etmeleri mümkündür. 

Almanya Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir? 

Almanya vizesine başvuruları reddedilen kişilerin itiraz dilekçesi hazırlayarak taleplerini iletmeleri mümkündür. İDATA ofislerinden itiraz dilekçesi gönderilebilir. Ret cevabı alan kişilerin en geç 1 ay sonrasında Almanya diplomatik temsilciliğine vize bölümüne itiraz dilekçesini iletmesi gerekecektir. Dilekçenin Almanca olarak yazılması ve şahsen imzalanmış olması gerekmektedir. Vize başvurusunu reddedilmesine dair gerekçe belirtilmişse buna göre eksiklerin tamamlanarak uygun süre içinde yeniden vize başvurusunun yapılması mümkündür. 

Vize başvurusunun reddedilmesinde çoğu zaman Schengen için belirlenen kriterlerin karşılanamaması yer almaktadır. Ret yanıtı alan kişilerin itiraz işlemlerini profesyonellerden destek alarak yapmaları sürecin çok daha kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktadır. Almanya vize reddine ilişkin yapılacak işlemlerin yeniden olumsuz sonuçlanmaması için tüm koşulların sağlandığından emin olmanız tavsiye edilmektedir. 

Schengen Vizesi Almanya’yı Ziyaret Etmek İçin Geçerli Midir?

Almanya Schengen Bölgesi içinde yer alması nedeniyle Schengen vizesi ile giriş yapılabilmektedir. Ancak Schengen vizesi kapsamında belirlenen sürelerden çok daha uzun süre ve farklı ziyaret nedeni için ülkeye gelmek isteyenlerin mutlaka ulusal vize başvurusunu yapmaları gerekecektir. Almanya Schengen Bölgesinde yer almasıyla Alman vizesi sahibi oldukları takdirde kişilerin seyahatlerini Almanya’dan başlatmak şartı ile Schengen ülkelerine de Almanya Schengen vizesi ile seyahat etmeleri mümkündür. 

90 güne kadar olan seyahatleri için Almanya Schengen vizesi alınması gerekecektir. Daha uzun süreler için ulusal vizeye başvurulması istenmektedir. Almanya Schengen vizesi ile diğer vize türüne başvuru yapacaklardan farklı koşulları sağlamaları istenecektir. Bu nedenle iki vize türü arasında da başvuru koşuları açısından farklar ortaya çıkmaktadır. 

Almanya Vizesi Ücreti Ne Kadar? 

Almanya’yı ziyaret edecek kişilerin vize başvurularında belirli ücretleri de ödemeleri gerekmektedir. Başvuru yapılacak vize türüne ve kapsamına göre talep edilecek ücretler farklıdır. Almanya vizesi için 2022 yılında belirlenen güncel vize harç ücretleri ise turistik, ziyaret ve ticari vize için 90 euro olarak belirlenmiştir. Almanya Schengen vizesi ve D tipi ulusal vize kapsamında belirlenen vize ücretleri değişmektedir. 

Mevcut ekonomik koşullara ve yıllara göre değişen vize ücretleri nedeniyle yurt dışına çıkmadan önce güncel vize ücretlerinin resmi sayfalardan takip edilmesi tavsiye edilmektedir. Almanya vizesi ücreti sorusuna bu nedenle yıllara göre de farklı yanıtlar verilmesi mümkündür. Tüm başvuru adımlarının tamamlanması ve belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması ile vize ücretlerinin de yatırılması gerekecektir.