Fas Kraliyet Şehirleri Turu

Fas Kraliyet Şehirleri Turu

 • Tur Detayları
 • Tur Programı
 • Dahiller/Hariçler
 • Otel Bilgisi
DAHİL OLANLAR
 • Gidiş Dönüş Uçak Bileti
 • Belirtilen Otellerde Konaklama
 • Sabah Kahvaltıları
 • Havalimanı Transferleri
HARİÇ OLANLAR
 • Yurtdışı Çıkış Harç Pulu
 • Öğle ve Akşam Yemekleri
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Programda Olmayan Geziler
 • Rehber ve Şöfor Bahşişleri
 • Vize Takip Danışmanlık Ücreti
 • Fuar Giriş Bileti
1. Gün ( İstanbulMarrakech )

Pasaport işlemlerini bitirdikten sonra uçağın kapısında rehberimizle buluşuyoruz. Ardından tarifeli sefer ile Kazablanka uçuşumuz gerçekleşiyor. Varışı takiben Kenitra kentine transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde.

2 Gün

Kahvaltıdan sonra Tanger’e hareket ediyoruz. Günün ilk saatlerinde Tanger gezimize Spartel ile başlıyoruz. Atlas okyanusu ve Cebeli Tarık boğazının buluşma noktasını günün ilk saatlerinde, deniz feneri kafesinde alacağımız kahvelerimiz ile keyifli bir günü karşılıyoruz. Sonrasında ise bölgenin ilk yerleşimcilerinden olan Fenike Mezarlığı ile devam ediyor ve Tanger medinası ile turumuzu tamamlıyoruz. Tetouan üzerinden Chefchaouen’e hareket ediyoruz. Yol üzerinde vereceğimiz yemek molası sonrası günümüzün geriye kalan bölümünü chefchaouen’e ayırıyoruz. Gezi programının en ilgin yerlerinden biri olan, yemyeşil doğası ve maviye boyalı evleriyle sıra dışı bir yer olan Chechaouen’de gezeceğimiz yerler arasında V. Muhammed Meydanı, Medina, Kasbah ve bulunmaktadır. Gezi sonrası otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3 Gün

Kahvaltının ardından Rif dağları arasından ve koloni döneminden kalma İspanyol-Fransız bölgesini ayıran gümrüklü alandan geçip öğle saatlerine yaklaşırken Fes’e varıyoruz ve şehir turna başlıyoruz.  Fes, yüz yıllar boyunca Batı İslam dünyasının en önemli dini merkezlerinden biri ve Fas Krallığının kültürel başkenti olmuştur. Eski şehir Fes el Bali, UNESCO Listesi’nde bulunmaktadır. Medina’sı dünya üzerinde halen arabaların giremediği en büyük alan olarak bilinir. Ayrıca 859 yılında kurulan Al Karaouine Üniversitesi de dünya üzerinde eğitime devam eden en eski üniversitedir.  Medina içerisinde; Sırasıyla Porselen Atölyesi, Kraliyet Sarayı, Mellah, Bab Boujloud, Bou Inania Medresesi, Nejjarine Meydanı, Nejjarine Çeşmesi, Foundouk Nejjarine (dışarıdan), Moulay Idriss Mozolesi, Al Attarine Medresesi, Al Karaouine Cami’ni panoramik olarak görüyoruz. Bu gezilerimiz esnasında el sanatları ve Fas’a has ürün satan çarşılarda alışveriş yapma olanağı da bulacaksınız. Etkileyici, güzel bir gün sonrası otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4 Gün

Sabah kahvaltının ardından Meknes şehir turumuzu yapıyoruz. UNESCO listesinde yer alan Meknes “Kraliyet şehirleri” arasında yer almaktadır. Adını beriberilerin Zeneta kolunda bağlı Miknase’den alır. Meknes’e altın çağını yaşatan Mulay İsmail emri le yapılan, şehrin simgesi haline gelmiş olan Masur kapısı ve hemen karşısında bulunan, Marakeş’in dünyaca ünlü Djemaa el Fna Meydanı’nın minyatürü olan El hadim meydanındaki hareketlilik; Seyyar satıcılar, yılan oynatıcıları, (sezona göre) büyü malzemesi satıcıları ve küçük Medina’sı görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası Başkent Rabat’a hareket ediyoruz.  Rabat panoramik şehir turunda; Kraliyet Sarayı’nı, Bakanlıklar ve Parlamento’yu otobüs içerisinden görüyoruz ve Mohammed V Mozolesi’ni, Hassan Kulesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Marakeş’e transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5 Gün

Kahvaltıdan sonra Marakeş şehir turu. Turumuzda; Menara Bahçeleri, İspano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Koutoubia Minaresi, Saadien Anıt Mezarları ve 19. yüzyılda şehri idare eden paşa tarafından inşa ettirilmiş Bahia Sarayı, berberi eczanesi ve baharatları gezilecek, görülecek yerler arasındadır. Öğle yemeği sonrası UNESCO listesine alınmış olan medina’da serbest zaman. Geleneksel dev bir labirenti andıran çarşıda el sanatlarının tüm örneklerini bulmak mümkündür. Medina’nın başladığı Jmaa El Fna Meydanı: Afrika’daki en hareketli şehir meydanıdır. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileriyle şenlenen; Marakşilerin buluşma alanı vakit geçirilecek yerler arasındadır. Gün batımı ile meydan büyük bir açık hava restoranına dönüşür. Gezi sonrası otelimize dönüş. Akşam arzu eden misafirlerimizle ekstra yemekli Chez Ali Show (60 Euro). Bu turumuzda folklor ve berberi atlarıyla yapılan gösterileriyle dünyaca bir ün kazanmış Chez Ali gece kulübüne yapacağımız tura katılıp aksam yemeğini orada alabilirsiniz. Bin bir gece masallarını andıran dekorasyonu ile Ali’nin Sarayı şehre her gelen yabancının uğrak yeridir. Duvarlarla çevrili bu arenada, müzisyenler, şarkıcılar, akrobat ve süvariler tipik Fas çadırları altında, masalsı bir yemek eşliğinde, ziyaretçilere nefis bir şov sunmaktadırlar. Gezi sonrası otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde.

6 Gün

Kahvaltıdan sonra Tel Aviv’e yolculuğumuz başlıyor. Atlas dağlarını arkamızda bırakarak, onun yeraltı su kaynakları ile beslediği, yarı çölleşmiş Chichaoua düzlüğünde ilk molamızı veriyoruz. Yarı çölleşmiş alandan geçerek Fas’ın dünyaya tanıttığı, endemik bitki olan Argan bölgesine giriyoruz. Argan bölgesindeki keçileri fotoğraflıyor sonra çok sayıdaki kadın kooperatiflerinden birinde durup bu ürünü tanıma ve alışveriş yapma olanağı buluyoruz. Sonrasında yolumuza devam ediyoruz ve Fas’ın bir başka UNESCO listesindeki, en çok yabancı turist çeken yerleri olan Essaouira’ya gidiyoruz. Uçsuz bucaksız Atlas okyanusu kıyısında dalga almayan balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şeridi sizleri büyüleyecektir. Renkler ülkesi Fas’ın gizemli kentlerinden Marakeş kiremit rengi ile Fes ve Meknes sarısı ile Essaouira ise mavi ve beyaz ile hafızalarınızdaki renk cümbüşünü tamamlayacak. Gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri ile birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Bohem hayatı seçen çok sayıdaki Avrupalı şehrin tarihi Medinası’nda (sur içi) kiraladıkları, satın aldıkları evlerde yaşarlar. 18.yy’da Fransız bir mimar tarafından yapılmış olan tarihi surlarından Atlas Okyanusunun köpüklü dalgalarını seyretmek insanı büyüler. Şehirde kale, Medina, çarşı, eski liman gezeceğimiz yerler arasındadır. Fas’a özgü el işleri tarihi ve canlı çarşısındaki dükkanlarda alışveriş olanağı. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7 Gün

Sabah kahvaltının Atlas okyanus kıyısını güney-kuzey yönünde takip ederek, Afrika kıtasının batı sahillerinde yolumuza davam edeceğiz. Balıkçı limanları, fosfat fabrikaları, ekolojik tarım alanlarından geçerek Safi üzerinden bizdeki ölü denizi andıran Oualidia’ya gidiyoruz. Oualidia; Okyanusa Paralel uzanan “Kıyı sulak alanları, Kum ve Tuzlalar, Pürüzlü Resifler, Lagünler ve Habitatlarda çok zengin balık ve kuş türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu türler arasında; Flamingolar, Kılıç Gagalar, Kıyı çamur çulluğu, Leylek, İbibik, Sumru, Ak balıkçıl ve çalı bülbülü gibi birçok küçük kuş türlerini sayabiliriz. 1957 yılında kurulan istiridye çiftlikleri sayesine her yıl 200 ton Japonya’ya ihracat gerçekleştirmektedirler. Oualia’da öğle yemeği için verilecek serbest zamanda balık yemenin keyfine varacağız. Okyanus kıyısında yapacağımız gezinti sonrası UNESCO listesinde yer alan El Jadida’ya hareket ediyoruz. Okyanus kıyındaki kayalılar üzerine kurulu ortaçağ Portekiz kalesi; Özellikle Portekiz Rönesans döneminin en önemli inşaat örneğini oluşturur. Günümüze kadar çok iyi korunmuş kale surları üzerinden korunaklı liman, gel-git olaylarının yaşandığı kayalık sahil bandı, kayaçlar içerisinde kalmış balık ve deniz kabuklularını toplayan insanları ve çevreyi surlar üzerinden seyretmek keyifli olacaktır. Kazablanka'ya varışımızla birlikte şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Portekizlerin Casa Blanca, Fransızların Maison blanche dedikleri “Beyaz ev” anlamına gelen şehir; yönetmenliğini Michael Curtiz'in üstlendiği, Humphrey Bogart, Ingrid Bergman oynadığı, Hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahip olan “Casablanca” filmi ile ünlenmiştir. Şehir turunda; Corniche (Kordon Boyu), kafe Ricks (dışarıdan), dünyanın en büyük altıncı ve minare yüksekliği açısından da en yüksek camisi olarak bilinen, Fas’ın gururu Hassan II Cami görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası otele transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

8 Gün ( Marrakechİstanbul )

Kahvaltı öncesi sabah erkenden havalimanına transfer oluyoruz. Tarifeli sefer ile İstanbul uçuşumuz gerçekleşiyor. Varışımızla birlikte turumuzun sonu.

Tur Detayları
Dahiller/Hariçler
DAHİL OLANLAR
 • Gidiş Dönüş Uçak Bileti
 • Belirtilen Otellerde Konaklama
 • Sabah Kahvaltıları
 • Havalimanı Transferleri
HARİÇ OLANLAR
 • Yurtdışı Çıkış Harç Pulu
 • Öğle ve Akşam Yemekleri
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Programda Olmayan Geziler
 • Rehber ve Şöfor Bahşişleri
 • Vize Takip Danışmanlık Ücreti
 • Fuar Giriş Bileti
Tur Programı
1. Gün ( İstanbulMarrakech )

Pasaport işlemlerini bitirdikten sonra uçağın kapısında rehberimizle buluşuyoruz. Ardından tarifeli sefer ile Kazablanka uçuşumuz gerçekleşiyor. Varışı takiben Kenitra kentine transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde.

2 Gün

Kahvaltıdan sonra Tanger’e hareket ediyoruz. Günün ilk saatlerinde Tanger gezimize Spartel ile başlıyoruz. Atlas okyanusu ve Cebeli Tarık boğazının buluşma noktasını günün ilk saatlerinde, deniz feneri kafesinde alacağımız kahvelerimiz ile keyifli bir günü karşılıyoruz. Sonrasında ise bölgenin ilk yerleşimcilerinden olan Fenike Mezarlığı ile devam ediyor ve Tanger medinası ile turumuzu tamamlıyoruz. Tetouan üzerinden Chefchaouen’e hareket ediyoruz. Yol üzerinde vereceğimiz yemek molası sonrası günümüzün geriye kalan bölümünü chefchaouen’e ayırıyoruz. Gezi programının en ilgin yerlerinden biri olan, yemyeşil doğası ve maviye boyalı evleriyle sıra dışı bir yer olan Chechaouen’de gezeceğimiz yerler arasında V. Muhammed Meydanı, Medina, Kasbah ve bulunmaktadır. Gezi sonrası otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3 Gün

Kahvaltının ardından Rif dağları arasından ve koloni döneminden kalma İspanyol-Fransız bölgesini ayıran gümrüklü alandan geçip öğle saatlerine yaklaşırken Fes’e varıyoruz ve şehir turna başlıyoruz.  Fes, yüz yıllar boyunca Batı İslam dünyasının en önemli dini merkezlerinden biri ve Fas Krallığının kültürel başkenti olmuştur. Eski şehir Fes el Bali, UNESCO Listesi’nde bulunmaktadır. Medina’sı dünya üzerinde halen arabaların giremediği en büyük alan olarak bilinir. Ayrıca 859 yılında kurulan Al Karaouine Üniversitesi de dünya üzerinde eğitime devam eden en eski üniversitedir.  Medina içerisinde; Sırasıyla Porselen Atölyesi, Kraliyet Sarayı, Mellah, Bab Boujloud, Bou Inania Medresesi, Nejjarine Meydanı, Nejjarine Çeşmesi, Foundouk Nejjarine (dışarıdan), Moulay Idriss Mozolesi, Al Attarine Medresesi, Al Karaouine Cami’ni panoramik olarak görüyoruz. Bu gezilerimiz esnasında el sanatları ve Fas’a has ürün satan çarşılarda alışveriş yapma olanağı da bulacaksınız. Etkileyici, güzel bir gün sonrası otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4 Gün

Sabah kahvaltının ardından Meknes şehir turumuzu yapıyoruz. UNESCO listesinde yer alan Meknes “Kraliyet şehirleri” arasında yer almaktadır. Adını beriberilerin Zeneta kolunda bağlı Miknase’den alır. Meknes’e altın çağını yaşatan Mulay İsmail emri le yapılan, şehrin simgesi haline gelmiş olan Masur kapısı ve hemen karşısında bulunan, Marakeş’in dünyaca ünlü Djemaa el Fna Meydanı’nın minyatürü olan El hadim meydanındaki hareketlilik; Seyyar satıcılar, yılan oynatıcıları, (sezona göre) büyü malzemesi satıcıları ve küçük Medina’sı görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası Başkent Rabat’a hareket ediyoruz.  Rabat panoramik şehir turunda; Kraliyet Sarayı’nı, Bakanlıklar ve Parlamento’yu otobüs içerisinden görüyoruz ve Mohammed V Mozolesi’ni, Hassan Kulesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Marakeş’e transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5 Gün

Kahvaltıdan sonra Marakeş şehir turu. Turumuzda; Menara Bahçeleri, İspano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Koutoubia Minaresi, Saadien Anıt Mezarları ve 19. yüzyılda şehri idare eden paşa tarafından inşa ettirilmiş Bahia Sarayı, berberi eczanesi ve baharatları gezilecek, görülecek yerler arasındadır. Öğle yemeği sonrası UNESCO listesine alınmış olan medina’da serbest zaman. Geleneksel dev bir labirenti andıran çarşıda el sanatlarının tüm örneklerini bulmak mümkündür. Medina’nın başladığı Jmaa El Fna Meydanı: Afrika’daki en hareketli şehir meydanıdır. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileriyle şenlenen; Marakşilerin buluşma alanı vakit geçirilecek yerler arasındadır. Gün batımı ile meydan büyük bir açık hava restoranına dönüşür. Gezi sonrası otelimize dönüş. Akşam arzu eden misafirlerimizle ekstra yemekli Chez Ali Show (60 Euro). Bu turumuzda folklor ve berberi atlarıyla yapılan gösterileriyle dünyaca bir ün kazanmış Chez Ali gece kulübüne yapacağımız tura katılıp aksam yemeğini orada alabilirsiniz. Bin bir gece masallarını andıran dekorasyonu ile Ali’nin Sarayı şehre her gelen yabancının uğrak yeridir. Duvarlarla çevrili bu arenada, müzisyenler, şarkıcılar, akrobat ve süvariler tipik Fas çadırları altında, masalsı bir yemek eşliğinde, ziyaretçilere nefis bir şov sunmaktadırlar. Gezi sonrası otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde.

6 Gün

Kahvaltıdan sonra Tel Aviv’e yolculuğumuz başlıyor. Atlas dağlarını arkamızda bırakarak, onun yeraltı su kaynakları ile beslediği, yarı çölleşmiş Chichaoua düzlüğünde ilk molamızı veriyoruz. Yarı çölleşmiş alandan geçerek Fas’ın dünyaya tanıttığı, endemik bitki olan Argan bölgesine giriyoruz. Argan bölgesindeki keçileri fotoğraflıyor sonra çok sayıdaki kadın kooperatiflerinden birinde durup bu ürünü tanıma ve alışveriş yapma olanağı buluyoruz. Sonrasında yolumuza devam ediyoruz ve Fas’ın bir başka UNESCO listesindeki, en çok yabancı turist çeken yerleri olan Essaouira’ya gidiyoruz. Uçsuz bucaksız Atlas okyanusu kıyısında dalga almayan balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şeridi sizleri büyüleyecektir. Renkler ülkesi Fas’ın gizemli kentlerinden Marakeş kiremit rengi ile Fes ve Meknes sarısı ile Essaouira ise mavi ve beyaz ile hafızalarınızdaki renk cümbüşünü tamamlayacak. Gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri ile birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Bohem hayatı seçen çok sayıdaki Avrupalı şehrin tarihi Medinası’nda (sur içi) kiraladıkları, satın aldıkları evlerde yaşarlar. 18.yy’da Fransız bir mimar tarafından yapılmış olan tarihi surlarından Atlas Okyanusunun köpüklü dalgalarını seyretmek insanı büyüler. Şehirde kale, Medina, çarşı, eski liman gezeceğimiz yerler arasındadır. Fas’a özgü el işleri tarihi ve canlı çarşısındaki dükkanlarda alışveriş olanağı. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7 Gün

Sabah kahvaltının Atlas okyanus kıyısını güney-kuzey yönünde takip ederek, Afrika kıtasının batı sahillerinde yolumuza davam edeceğiz. Balıkçı limanları, fosfat fabrikaları, ekolojik tarım alanlarından geçerek Safi üzerinden bizdeki ölü denizi andıran Oualidia’ya gidiyoruz. Oualidia; Okyanusa Paralel uzanan “Kıyı sulak alanları, Kum ve Tuzlalar, Pürüzlü Resifler, Lagünler ve Habitatlarda çok zengin balık ve kuş türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu türler arasında; Flamingolar, Kılıç Gagalar, Kıyı çamur çulluğu, Leylek, İbibik, Sumru, Ak balıkçıl ve çalı bülbülü gibi birçok küçük kuş türlerini sayabiliriz. 1957 yılında kurulan istiridye çiftlikleri sayesine her yıl 200 ton Japonya’ya ihracat gerçekleştirmektedirler. Oualia’da öğle yemeği için verilecek serbest zamanda balık yemenin keyfine varacağız. Okyanus kıyısında yapacağımız gezinti sonrası UNESCO listesinde yer alan El Jadida’ya hareket ediyoruz. Okyanus kıyındaki kayalılar üzerine kurulu ortaçağ Portekiz kalesi; Özellikle Portekiz Rönesans döneminin en önemli inşaat örneğini oluşturur. Günümüze kadar çok iyi korunmuş kale surları üzerinden korunaklı liman, gel-git olaylarının yaşandığı kayalık sahil bandı, kayaçlar içerisinde kalmış balık ve deniz kabuklularını toplayan insanları ve çevreyi surlar üzerinden seyretmek keyifli olacaktır. Kazablanka'ya varışımızla birlikte şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Portekizlerin Casa Blanca, Fransızların Maison blanche dedikleri “Beyaz ev” anlamına gelen şehir; yönetmenliğini Michael Curtiz'in üstlendiği, Humphrey Bogart, Ingrid Bergman oynadığı, Hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahip olan “Casablanca” filmi ile ünlenmiştir. Şehir turunda; Corniche (Kordon Boyu), kafe Ricks (dışarıdan), dünyanın en büyük altıncı ve minare yüksekliği açısından da en yüksek camisi olarak bilinen, Fas’ın gururu Hassan II Cami görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası otele transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

8 Gün ( Marrakechİstanbul )

Kahvaltı öncesi sabah erkenden havalimanına transfer oluyoruz. Tarifeli sefer ile İstanbul uçuşumuz gerçekleşiyor. Varışımızla birlikte turumuzun sonu.

Otel Bilgisi
12 Ekim 2019 - 19 Ekim 2019

Gidiş Uçuş Bilgileri

IST Atatürk CMN Mohamed V

12-10-2019 16:50:00

Dönüş Uçuş Bilgileri

CMN Mohamed V IST Atatürk

19-10-2019 08:20:00

İki Kişilik Oda da

Kişi Başı

€999.00

Tek Kişilik Oda da

Kişi Başı

€1299.00

Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
Kategoriler