Vize Haberleri
 • Avrupa'nın sınırlarının kalktığı yer: Schengen Köyü Avrupa'nın sınırlarının kalktığı yer: Schengen Köyü

  Schengen Anlaşması 1985 yılında Lüksemburg’un Moselle nehri üzerindeki yolcu gemisinde imzalandı. Schengen sınırların kaldırıldığı birleşik bir Avrupa yaratma projesinin ilk adımıydı.

  Schengen köyü Benelüks’ün yani Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’un Almanya ve Fransa ile buluştuğu bir noktada bulunuyor ve bu yüzden anlaşmanın yeri olarak seçilmiş. Schengen köyü, insanların ve malların serbest dolaşımını ve Avrupa’daki iç sınırların kaldırılmasını simgeliyor. Schengen girişimini başlatan ülkeler Fransa ve Almanya oldu ve o zamandan beri hızla gelişti.

  Schengen yürüyerek dolaşabileceğiniz küçük ve tipik bir Avrupa kasabası. Üzüm bağları ile kaplı yemyeşil bir alan üzerine kurulu olan Schengen nehir kenarına kurulu sakin bir yer. Çok fazla turistin ilgi odağı olmamasına rağmen Moselle nehrinin bir tarafında Almanya’yı bir tarafında Fransa’yı buluyorsunuz. Lüksemburg’un meşhur Moselle şarapları buradaki üzüm bağlarından yapılmaktadır. Schengen’de muhteşem bir doğa, harika manzaralar festivaller ve etli yemeklerle buluşmuş ve bu da çok canlı bir kültürün oluşmasını sağlamış. Kasabadaki Orta Çağ evleri ise bu yere ayrı bir hava katmakta.  

  Avrupa Schengen Müzesi anlaşmanın imzalanmasından 25 yıl sonra 13 Haziran 2010’da açıldı. Anlaşmanın önemine adanan müzede anlaşmaya dair her şeyi bulabilirsiniz, hatta imzanın atıldığı kalemler de sergilenmekte.

  devamını gör
 • Faroe Adaları hakkında bilmeniz gerekenler
 • Çin Halk Cumhuriyeti Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlayacak
Merak Ettikleriniz
Schengen vizesi hangi ülkelerden alınır?

Avrupa Birliği’nin vizesi olan Schengen vizesi Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, İtalya, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre’den alınabilir.

Yurtdışındayken Schengen vizesine başvurabilir miyim?

Yurtdışından Schengen vize başvurusu yapmak için bulunduğunuz ülkede oturum izninizin olması gerekir. Eğer oturumunuz yoksa sadece Türkiye’den başvurabilirsiniz.

Pasaportumun geçerlilik süresi ne kadar olmalıdır?

Pasaportunuz genellikle seyahat tarihinden itibaren en az 1 yıl geçerli olması gerekmektedir. Geçerlilik süresi 6 ay ya da 3 ay olan pasaportla da bazı ülkelerden vize alınabilmektedir ancak riske girmemek adına pasaportunuzun en az 1 senelik geçerlilik süresi olmasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Birden fazla Schengen ülkesini ziyaret edeceksem başvuruyu hangi ülkeden yapmam gerekiyor?

Bu durumda vize başvurunuzu en uzun kalacağınız ülkeden yapmanız gerekmektedir. Eğer her ülkede kalış süreniz aynıysa bu durumda ilk giriş yapacağınız ülkeden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan Schengen bölgesinde mi?

Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan Avrupa Birliği ülkeleri olmalarına rağmen henüz Schengen bölgesine üye değiller. Schengen vizesi ile bu ülkelere giriş yapabilmenize karşın bu ülkelerin vizeleri ile Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerine geçemezsiniz.

Dubai Vizesi

50'den fazla ülkeden pasaport sahipleri artık varışta 30 günlük BAE turist vizesi almaya hak kazanıyor. Seyahat etmeden önce acentenize, elçiliğinize veya otelinize danışın.

Vize

Sizi Arayalım
Kategoriler