İtalya Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar

İtalya vizesi alarak Türk vatandaşların İtalya kentlerini turistlik veya diğer seyahat amaçları ile ziyaret etmeleri mümkündür. Türkiye ve İtalya ve Türkiye Avrupa ilişkileri kapsamında Türk vatandaşlarının İtalya ziyaretlerinde bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Bu kriterleri sağlayanlar İtalya vizesi için başvurularını iletebilmektedir. İtalya’ya seyahat etmeye karar veren Türk vatandaşlarının vize için başvuru evrakını tamamladıktan sonra kısa süreli veya uzun süreli seyahatler için farklı vize türlerine başvuru yapmaları mümkündür. 

Schengen ülkeleri arasında yer alan İtalya tarafından ziyaretçileri için farklı vize türleri sunulmaktadır. Bu nedenle seyahat türüne uygun vizenin tercih edilmesi son derece önemlidir. İtalya’ya seyahat edeceklerin konsolosluktan veya yetkili diğer vize merkezlerinden başvurularını yapmaları mümkündür. Bunun için randevu alınması ve başvurular için talep edilen tüm belgelerin ve bilgilerin eksiksiz olarak ilgili birimlere iletilmesi gerekecektir.  

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesine sahip olmak için başvuru merkezlerinden vize alma adımlarının takip edilmesi ve işlemlerin tamamlanması gerekecektir. Günümüzde hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde vize işlemleri için benzer prosedürler uygulanmaktadır. Bu prosedürler arasında ülkenin diplomatik temsilciliklerinden randevu alınması ve başvuru taleplerinin iletilmesi olacaktır. Vize başvuru formu çoğu zaman elektronik ortam üzerinden de doldurulabilmektedir. İtalya seyahat planlaması yapanların vize işlemlerini yapmadan önce hangi vize türüne başvuru yapacaklarını da belirlemeleri gerekmektedir. 

İtalya’ya seyahat planı yapan Türk vatandaşlarının seyahat öncesinde ilk adım olarak online vize başvuru adımlarını ve randevu almaları işlemlerini tamamlaması istenmektedir. Bu süreci tamamlayan kişiler İtalya vize başvurusu sonucuna göre İtalya’ya seyahat edebileceklerdir. İtalya ile Türkiye arasında vize uygulaması bulunmaktadır. Bu nedenle seyahat planlayanların uygun süreler ve vize türüne göre İtalyan temsilciliklerine bireysel veya aracı diğer kurumlar ile taleplerini iletmeleri mümkündür. İtalya vizesi nasıl alınır sorusuna tercih edilecek vize türlerine göre farklı yanıtlar verilmesi de mümkündür. Kısa süreli İtalya vize başvuruları konsolosluğa doğrudan yapılamamaktadır. Bu nedenle aracı ve yetkili İtalya vize başvuru merkezlerinden işlem yapılması gerekmektedir. 

İtalya’ya Vizesiz Nasıl Gidilir?

İtalya’ya gitmek isteyen her Türk vatandaşı için vize istenecektir. Vize konusunda bazı istisnalara sahip kişiler de mevcuttur. Borda umumi pasaport sahipleri seyahat amacına ve sürelerine göre başvuru yapacakları ve onaylanan vizeleri ile İtalya’ya seyahat edebilmektedir. Diplomatik siyah pasaport, yeşil hususi pasaport veya gri hizmet pasaportu kapsamında ülkeye giriş yapacaklar için vize muafiyeti uygulanabilir. Söz konusu pasaportlara sahip kişilerin İtalya seyahati için 180 gün içinde 90 gün süre ile vizeden muaf olarak yurt dışı seyahatlerini gerçekleştirmeleri mümkündür. 

Vizesiz olarak İtalya’yı ziyaret etmek için bazı özel şartlar da bulunmaktadır. Bu şartların karşılanması ile vizesiz olarak seyahat gerçekleştirilebilir. Ancak Türk vatandaşları için İtalya tarafından ülkeye gerçekleştirilecek seyahatler için vize talep edilecektir. 

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya için seyahat planlaması yapan kişilerin vize süreci ile ilgilenmesi gerekecektir. Bu kapsamda kişilerin İtalyan kurumları tarafından belirlenen şartları sağlamları ve buna göre ziyaret kapsamına uygun bir vize almaları gerekmektedir. İtalyan vizesi nasıl alınır sorusuna yanıt vermek için tercih edilecek vize türlerine göre farklı konulara dikkat edilmesi gerekecektir. Kısa süreli vize talepleri için başvuruların yetkili vize merkezlerinden, seyahat acentelerinden yapılması gerekmektedir. 

İtalya vize başvurusu için şu yöntemler izlenebilir:

 • C tipi kısa süreli turistlik amaçlı vizeler için vize merkezlerine talebin iletilmesi. 
 • 90 günden uzun süreli vize taleplerinde D tipi ulusal vize başvuru için İtalyan temsilciklerinden randevu alınması. 
 • Vize başvuru formunun doldurulması.
 • İtalya vizesi için gerekli belgelerin hazırlanması vb. 

İtalya vizesinde başvuru yaparak kısa sürede seyahatlerini gerçekleştirmek isteyenlerin seyahatlerinden en az 15 gün öncesinde vize işlemlerini tamamlamaları önerilmektedir. Vize sürecinin tamamlanmasının ardından verilen vize süresine göre ülke içinde seyahat edilebilir. 

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar 2022 ?

Vize başvurusu yapan kişiler için normal şartlarda vize onay veya ret yanıtının verilmesi 5 iş günü içinde yapılmaktadır. Ancak başvurunun yapılacağı vize merkezlerine göre bu sürecin uzaması mümkündür. Başvur yapılan bölgenin konsolosluk ve ilgili vize biriminden uzak olması durumunda söz konusu süreye 2 gün daha eklenmesi gerekebilir. Türkiye dışındaki bazı ülke vatandaşlarının ise vize işlemlerinin sonuçlanması yaklaşık olarak 15 gün sürebilmektedir. 

İDATA üzerinden vatandaşların İtalya vize sürecine yönelik takip ve başvuru işlemlerini de gerçekleştirmeleri de mümkündür. Başkonsolosluğun iş yoğunluğunun arttığı dönemlerde yapılacak vize başvurularında ise gecikmeler görülebilir. Özellikle İtalyan ve Türk bayram tatilleri öncesinde vize işlemi için gereken sürelerin uzaması muhtemeldir. Ön görülen seyahat tarihinin öncesinde mutlaka vize işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Vize başvuruları, seyahat programının yapıldığı tarihten en az 7 iş günü öncesinde yapılması halinde kabul edilmektedir. 

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2022

Vize başvuruları sırasında talep edilen belgeler vize türüne ve kişiye göre farklılık gösterebilir. Özellikle tercih edilecek vize türüne ve sürelerine göre bu belgelerin eksisiz olarak hazırlanması ve ilgili birimlere teslim edilmesi şarttır. Başvuru işlemlerinin başarılı şekilde tamamlanmasının ardından kısa sürede vize onayı çıkacaktır. Sürecin uzamaması ve vize için ret yanıtı almamak için istenen belgelerin vaktinde ve eksiksiz olarak iletilmesi büyük önem taşır. Söz konusu sorun ile karşılaşmamak için kurumsal vize merkezleri ve seyahat acentelerinden profesyonel yardım almanız önerilmektedir. 

İtalya vizesi için gerekli evraklar 2022 arasında kısaca şunlar yer alacaktır:

 • Nüfus cüzdanı – kimlik kartı fotokopisi,
 • İtalya vize başvuru formu ve evrakı,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Pasaport aslı ve fotokopisi (kullanım süresi dönüş tarihinden itibaren en az 90 gün boyunca dolmaması gerekir)
 • İş hayatına ilişkin bilgilere yer verilen belgeler,
 • Konaklanacak otel bilgisi, uçak, otobüs, tren rezervasyon bilgileri,
 • Gelir durumuna ilişkin belgeler vb. 

Başvuru yapacağınız vize türüne göre istenen belgeler de değişecektir. Turistik kısa süreli vize talepleri genelde kısa süre içinde sonuçlandırılmaktadır. Diğer tüm vize başvurularının en kısa sürede tamamlanması için mutlaka başvuru sırasında talep edilen belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekecektir.  

İtalya Vize Türleri Nelerdir?

İtalya seyahatlerinin amacına ve seyahat programına göre İtalyan makamlarınca farklı vizeler verilmektedir. Her bir vize türüne göre başvuru işlemleri ve talep edilecek belge ve bilgiler de farklılık gösterecektir. İtalya seyahatlerinde amaca uygun olarak vize başvurularını gerçekleştirmek isteyenlerin yetkili makamlarca belirlenecek her bir vize türü için aranana kriterler de değişecektir. Schengen C tipi vize kapsamında kısa süreli genelde; turistik, ticari, eğitim, sağlık, spor ve kültür gibi farklı ziyaret amaçlarına uygun olarak vize verilmektedir. 

İtalya vize türleri arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

 • İtalya Turistik Vize 
 • İtalya Aile Ziyareti Vizesi
 • İtalya Ticari – Fuar Vizesi
 • İtalya Çalışma – Eğitim Vizesi vb. 

Farklı başlıklar altında incelenen bu vize türlerine göre vatandaşların sağlaması gereken koşular da değişiklik gösterecektir. Günümüzde birçok kişinin hayali olan yurt dışı gezileri için ilk olarak hangi tip vizeye başvurulması gerektiğinin belirlenmesi ve buna uygun koşullar sağlanarak başvuruların tamamlanması gerekmektedir. 

İtalya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya vize başvuru formu İtalyanca veya İngilizce olarak doldurulabilmektedir. Başvuru formu elektronik ortam üzerinden veya doğrudan başvuru formu ile vize merkezlerinden doldurulmaktadır. Başvuru formunda yer vereceğiniz tüm bilgilerin diğer başvuru evrakı ile tam uyumlu olması gerekmektedir. Eksik ya da yanlış beyanda bulunan kişilerin vize başvuruları reddedilecektir. Bu nedenle başvuru formunun doldurulması sırasında yanınızda pasaport, seyahat planlamasına dair bilgiler ve diğer kişisel bilgilerinizi içeren belgelerin olmasına özen gösterin. 

İtalya vize başvuru formu şu şekilde doldurulmalıdır:

 • İlgili alanlarda kutucuklarla gösterilen bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde girilmesi gerekir. 
 • Ad, soyad, adres, doğum tarihi, iletişim bilgileri, meslek vb. temel bilgilerin girilmesi vb. 

Başvuru formu İDATA ofislerinden vize başvurusu yapacak kişiler için danışmanlar eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Başvuru merkezinde kişinin beyan ettiği bilgiler elektronik ortam üzerinden başvuru formuna kaydedilmektedir. Başvuru formunu isteyenler kendileri doldurabileceği gibi vize merkezi çalışanlarının da yönlendirmeleri ile başvuru formunun doldurularak ilgili birimlere gönderilmesi mümkündür. 

Başvuru formunda olası bir eksik ya da hata olması durumunda vize başvurusu reddedilecektir. Bu nedenle sürecin sorunsuz olarak gerçekleştirilmesini ve sonuçlandırılmasını sağlamak isteyenlerin mutlaka vize merkezlerinde çalışan danışmanlardan profesyonel destek almaları önerilmektedir. 

İtalya Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İtalya vize reddi birçok farklı gerekçe ile gerçekleşmiş olabilir. Bu ret yanıtına itiraz hakkı bulunmaktadır. Vizesi reddedilen kişilerin İtalya Konsolosluğuna yazılı bir şekilde başvuru yapmaları gerekecektir. Başvur dilekçesi ile vize başvuruları reddedilen kişilerin e geç 1 ay içinde İtalyan makamlarında taleplerini iletmesi gerekmektedir. 

İtalya vize reddine ilişkin başvuruların başvuru sahibinin kendisi tarafından ya da yetkili kılınan vekil tarafından da yapılması mümkündür. Ret yanıtında yer alan gerekçelerin ortadan kaldırılması ve yeniden vize başvurusunun da gerçekleştirilmesi mümkündür. Eksik belge ve bilgiler, seyahat amacına uygun olmayan vize başvurusu ve diğer birçok neden ret sebebine yol açacaktır. Bu nedenle başvuru sürecine balamadan önce hangi koşulların karşılanması gerektiği ve uygun vize türünün hangisi olduğuna karar verilmesi son derece önemlidir. 

Schengen Vizesi İtalya’yı Ziyaret Etmek İçin Geçerli Midir?

İtalya, Schengen Anlaşması kapsamında tüm sınırları ile söz konusu bölge içinde sayılan bir ülkedir. Schengen Anlaşması, Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi beş ülke arasında, sınır kapılarında yer alan polis ve gümrük kontrollerini tümüyle ortadan kaldırmayı hedefleyen bir anlaşma olarak imzalanmıştır. İlk olarak 5 Avrupa ülkesi (Fransa, Batı Almanya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg) arasından imzalanmış ve sonrasında 26 ülke bu kapsamsa yer almıştır. İtalya Schengen vizesi ile ziyaret edilebilen ülkeler içinde yer almaktadır. 

Kısa süreli C tipi Schengen İtalya vizesi ile ziyaretçilerin seyahat planlamalarını yapmaları ve başvuru sırasında Schengen vizesi almak için belirlenen şartlara göre işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 

İtalya Vize Ücreti Ne kadar?  

İtalya vize ücreti 2022 yılı için 80 euro olarak belirlenmiştir. Konsolosluk harcı ve diğer ek ücretler ile bu ücret farklılık gösterebilmektedir. Ulusal İtalya vizesi almak isteyenler için D tipi vize harç ücreti ise 119 euro olarak belirlenmiştir. Başvuru işlemleri ve vize ücretleri birçok etkene göre değişebileceği için güncel oranların takip edilmesi gerekmektedir. 

İtalya’yı ziyaret etmek isteyenlerin başvuru yapacakları vize türüne göre ödeyecekleri ücretler değişebilmektedir. İtalya vizesi ücreti ne kadar sorusuna bu nedenle net bir yanıt vermek doğru olmayacaktır. Başvuru sırasından resmi kurumlardan vize, pasaport ve yurt dışı çıkış ücretlerine dair ücret tariflerini öğrenebilirsiniz. 

Sizi Arayalım
Kategoriler