İsviçre Vizesi

İsviçre’ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, pasaport türlerine göre İsviçre vizesi almak zorundadır. Orta Avrupa’da yer alan İsviçre, resmi olarak İsviçre Konfederasyonu adıyla anılır. Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip ülkede Bern, Zürih, Cenevre, Lozan ve Basel gibi turistik açıdan da ünlü şehirler vardır. İsviçre’yi gezmek isteyen Türk vatandaşları, eğer Umuma Mahsus yani Bordo pasaporta sahipse, vize başvurusunda bulunması gerekir. Bununla birlikte İsviçre’ye seyahat etmek isteyen Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri, vize uygulamasından muaf tutulmaktadır. İsviçre vizesi alarak 90 gün boyunca bu ülkede seyahat etmek serbesttir. 

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre’ye gitmek isteyen Türk vatandaşları, öncelikle İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yaparak vize almalıdır. Bordo pasaport sahiplerinin İsviçre’yi gezebilmeleri için belirli evrakları hazırlayarak İsviçre vize başvurusunda bulunması gerekir. İsviçre vizesi, sadece İsviçre Konsolosluğu üzerinden verildiği için bu belgeye sahip olmak isteyenler yetkili kurumlara başvuru yapmalıdır. Kısa süreli seyahatler olarak tabir edilen turist vizesi alarak İsviçre’ye gitmek isteyen kişiler ikamet ettikleri yere en yakın İsviçre Konsolosluğu’na vize başvurusu yaparak bu belgeyi alabilirler. 

İnternet üzerinden İsviçre vizesi nasıl alınır şeklinde arama yapan kişiler için kurumsal hizmet veren aracı şirketler de bulunmaktadır. İsviçre’ye seyahat etmek isteyen kişiler, vize başvurularını doğrudan İsviçre Konsolosluğu’na yapmalıdır. Ancak bu süreçte bazı problemlerle karşılaşma riski olduğu ve sürecin profesyonel bir şekilde yönetilmesi gerektiği için aracı kurumlardan destek alabilirsiniz. İsviçre vizesi başvuruları onaylandıktan sonra bu ülkeye 90 günlük seyahat hakkı elde edebilirsiniz. 

İsviçre’ye Vizesiz Nasıl Gidilir?

Türk vatandaşlarından İsviçre’ye vizesiz olarak seyahat etmek isteyenlerin pasaport özellikleri öne çıkar. Türk vatandaşları İsviçre’ye Bordo, Gri, Yeşil veya Siyah pasaport ile seyahat edilebilir. Bu pasaportlar arasında sadece Umuma Mahsus yani Bordo pasaporta sahip vatandaşlar İsviçre’ye vize ile seyahat etmek zorundadır. Diğer pasaportlara sahip olan kişilerin İsviçre’de seyahat etmek için herhangi bir vize muafiyeti bulunmaz. Bununla birlikte Schengen bölgesinde bulunan İsviçre, aynı zamanda Schengen vizesi bulunan kişilerin de rahatlıkla seyahat edebileceği bir ülkedir. Ancak Schengen vizesi İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenen kurallara göre sadece vizenin alındığı ülkeden İsviçre’ye giriş yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte Schengen üyesi ülkeler arasında olmadığı halde Sırbistan, Ukrayna, Ermenistan ve Azerbaycan vatandaşlarının İsviçre’ye vizesiz girme imkanı vardır. Rusya, Moldova gibi ülkelerle İsviçre arasında vize kolaylığı anlaşması bulunmaktadır.

İsviçre Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre’de turistik amaçla gezmek isteyenlerin öncelikle vize başvurusu yapması gerekir. Türk vatandaşları İsviçre’ye seyahat için vize başvurusu yaparken kendi ikamet ettikleri yere en yakın İsviçre Konsolosluğu’na şahsen müracaat etmelidir. Ayrıca İsviçre vize başvurularında talep edilen belgelerin önceden eksiksiz biçimde hazırlanmış olması gerekir. İsviçre’ye 90 günü aşmayan yani kısa süreli seyahatler için vize başvurusunda bulunacakların işlemleri genellikle şu şekilde özetlenebilir:

 • Oturma izni, çalışma izni, aile birleşimi vizesi gibi uzun süreli vizeler dışında İsviçre vizesine başvuru için en yakın İsviçre Konsolosluğu’na gidilmelidir. 
 • İsviçre vizesi başvuru formu, talep edildiği şekilde doldurulur. 
 • Daha sonra İsviçre Konsolosluğu’ndan vize başvurusu için randevu alınır. 
 • Vize başvuru evrakları hazırlandıktan sonra İsviçre vize ücreti ödenir. 
 • Ödeme dekontu ve evraklar İsviçre Konsolosluğu’na randevu gününde teslim edilir. 
 • Evrak teslimine ek olarak biyometrik veri işlemi yani parmak izi örneği verilir. 
 • İsviçre Konsolosluğu’nda tüm işlemlerin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasından sonra vize başvuru sonucu beklenir. 

İsviçre Konsolosluğu’nda yapılan vize başvuru işlemlerinde 90 günlük yani kısa süreli seyahat vizesi ile uzun süreli vize süreçlerinde bazı farklılıklar vardır. Oturma izni veya çalışma izni alınacaksa, İsviçre vize başvurusunda uzun süreli vize için başvuru yapılmalıdır. Bu süreçte İsviçre Konsolosluğu’ndan alınan randevu gününde vize başvurusunda bulunan kişiye kısa bir mülakat yapılır. Bu mülakat sırasında vize talep eden kişi hakkında detaylı bilgiler konsolosluk yetkilileri tarafından raporlanır. Ancak 90 günlük yani C tipi İsviçre seyahat vizeleri için bu tür bir mülakat uygulaması söz konusu değildir.

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre vizesi başvurularında geri dönüş süresi İsviçre Konsolosluğu’na bağlıdır. Dolayısıyla İsviçre vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını verirken net bir süre vermek doğru olmayabilir. İsviçre vizesi başvuruları genellikle ortalama 10 iş günü içinde onaylanır veya vize reddi yapılır. Ancak bu süreler İsviçre Konsolosluğu tarafından taahhüt edilmemektedir. Dolayısıyla İsviçre Konsolosluğu’nun iş yoğunluğuna bağlı olarak bu sürelerde uzama meydana gelebilir. 

Seyahat planınızda herhangi bir aksilik yaşamamanız için İsviçre vizesi başvurularınızın otel konaklama ve uçak bileti tarihlerine göre en az 1 ay öncesinden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. İsviçre vize başvuru işlemler, Türkiye’de ya da İsviçre’de uzun süren resmi tatillere denk gelmesi durumunda İsviçre vizesi 10 günden daha fazla sürede çıkabilir. Aynı zamanda turizm vizesi çıkartacaklar için sezonun yoğunluğu da İsviçre vizesi çıkma süresini doğrudan etkileyebilir.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar?

İsviçre’ye turistik veya iş amaçlı gitmek isteyen Bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının vize başvurusunda bulunması gerekir. İsviçre’ye vize başvurusu yaparken, pek çok ülkede olduğu gibi T.C. vatandaşlarından bazı belgeler talep edilir. İsviçre Konsolosluğu’na yapılacak başvurularda bu belgelerin doğru ve eksiksiz biçimde hazırlanmış olması çok önemlidir. İsviçre’ye yapacağınız seyahat planında herhangi bir problemle karşılaşmamak için bu evrakları özenle hazırlamanız gerekir. İsviçre vizesi için gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Pasaport  
 • Pasaportun dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olmasına ve 2 sayfasının boş olmasına dikkat edilir. 
 • Eski pasaport fotokopisi
 • İsviçre Vize Başvuru Formu
 • İsviçre Vize Talep Dilekçesi
 • 2 adet Biometrik Fotoğraf 
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Otel rezervasyon bilgileri
 • Gidiş dönüş uçak bileti veya yolculuk bilgileri 
 • En az 30.000 EUR’luk seyahat sağlık sigortası
 • Başvuru sahibine ait banka hesap dökümleri, tapu, ruhsat, kira kontratları gibi finansal durumu gösteren belgeler
 • Aktif bir banka hesabının 3 aylık dökümleri ve en az 3000 TL bakiye
 • Vize ücretinin ödendiğini gösteren dekont
 • Sigortalı çalışanlardan maaş bordroları, SGK işe giriş bildirgesi, 4A hizmet dökümü vb. belgeler

SGK’lı çalışanlar dışında esnaflar da faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri gibi evrakları vize başvuru belgeleri arasına koymalıdır. Ayrıca devlet memurları için; görev yapılan yerden alınacak yazı vizeye onay verilmesi konusunda oldukça etkilidir. Tarımla uğraşanlar Ziraat odası sicil kaydı, çiftçi belgesi vb. belgeleri hazırlarken öğrenciler ise okuldan alınacak öğrenci belgesi ve sponsor bilgilerini mutlaka hazırlamalıdır. Öte yandan 18 yaşından küçüklerin anne babalarından veya yasal bakıcılarından alınmış noter onaylı muvaffakatname talep edilmektedir. İsviçre’den aile birleşimi vizesi almak isteyen kişilerin eş ve çocuk bilgisi, evlilik cüzdanı ve ikamet edilecek yerin adres bilgileri talep edilir. 

İsviçre Vize Türleri Nelerdir?

Pek çok ülkede olduğu gibi İsviçre’ye seyahat etmek isteyenlere verilen vizeler de seyahat amacına göre değişiklik gösterir. İsviçre’ye giriş yapabilmek için alınan vizeler, kişinin bu ülkeye geliş amacı, turizm veya iş koşullarına göre değişebilir. Türk vatandaşlarının İsviçre’ye girerken ibraz etmeleri gereken vize türleri şunlardır:

 •     İsviçre Turistik Vize
 •     İsviçre Ticari Vize
 •     İsviçre Aile Ziyareti Vizesi
 •     İsviçre Aile Birleşimi Vizesi
 •     İsviçre Transit Vize
 •     İsviçre Öğrenci Vizesi

Görüldüğü üzere mesleklere veya ülkeye yapılacak seyahat amacına göre vize türlerinde değişiklik olabilir. İsviçre’ye turistik amaçlarla giriş yapmak isteyen kişiler, turistik vize alarak 90 gün boyunca ülkede bulunma imkanı elde edebilirler. İsviçre, Schengen bölgesinde bulunan bir Orta Avrupa ülkesidir. Dolayısıyla tüm bu İsviçre vize çeşitlerinin yanında bir de Schengen vizesini saymak gerekir. Bu vizeye sahip kişiler, İsviçre’ye turistik olarak girişlerinde eğer vize aldıkları ülkeden geçiş yapıyorlarsa herhangi bir zorluk yaşamazlar. 

İsviçre Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsviçre’ye turist olarak gitmek istediğinizde vize başvuru formunun doğru bilgilerle doldurulmuş olmasına dikkat etmeniz gerekir. İsviçre Konsolosluğu tarafından verilen vize başvuru formunu doldurmadan önce konsolosluk yetkililerinden bu süreç hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. İsviçre vizesi başvuru formu, konsolosluk tarafından talep edilen vize başvuru evrakları arasında yer alır. Dolayısıyla İsviçre vizesi başvuru formunun doğru ve eksiksiz biçimde doldurulmuş olması vizenize onay alabilmeniz için son derece önemlidir. Eğer İsviçre vizesi başvuru formunu kişisel bilgileriniz ile doldururken problem yaşıyorsanız, aracı kurumlardan yardım alarak bu süreci profesyonel bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

İsviçre Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İsviçre vize başvurularında kişilerin yanlış veya eksik evrak beyan etmesi durumunda vize başvuruları reddedilir. İsviçre Konsolosluğu yetkililerinin yaptığı kontrollerde vize başvurusunun neden reddedildiği açık bir şekilde ifade edilir. Eğer bu konuda bir yanlışlık yapıldığını düşünüyorsanız, İsviçre vize başvurunuzun yeniden gözden geçirilmesi için konsolosluk yetkililerine vize reddi itirazı yapabilirsiniz. Bununla birlikte İsviçre vize çıkarma sürecinde aracı kurumlardan ve firmalardan hizmet aldıysanız, firma üzerinden de İsviçre vize reddine itiraz edebilirsiniz.

İsviçre Schengen Vizesi Ziyaret Etmek İçin Geçerli Midir?

İsviçre’de Schengen vizesi ile seyahat yapılabilir. Schengen bölgesinde bulunan İsviçre, bu kapsamda bazı ülkelerden geçiş için vize talep etmez. Dolayısıyla Schengen üyesi devletlerin pasaportuna sahip kişiler, İsviçre transit vize almadan geçiş yapabilirler. Aynı zamanda İsviçre’de oturma izni almak isteyip de Schengen ülkesi bir devletin pasaportuna sahip kişiler de herhangi bir zorlukla karşılaşmadan bu amacını gerçekleştirebilir. Dolayısıyla İsviçre Schengen vizesi, yapılan anlaşmalar kapsamında bu ülkeyi ziyaret etmek için geçerlidir. 

İsviçre, bazı ülkelere vize kolaylığı tanıdığı için bu ülkelerin pasaportuna sahip kişiler de ülkeye vizesiz seyahat yapabilirler. Kendi başına Shengen ülkeleri arasında olmasa da İsviçre’nin vize kolaylığı tanıdığı ülkeler arasında Ermenistan, Sırbistan, Ukrayna, Karadağ ve Azerbaycan yer alır. Schengen bölgesinde yer almayan bu ülkelerin vatandaşları, yapılan anlaşmalar gereği İsviçre’den kolay vize alabilir veya koşullara göre kısa süreli vizesiz seyahat gerçekleştirebilir. 

İsviçre Vizesi Ne Kadar?

İsviçre’ye seyahat amaçlı gidecek kişilerin konsolosluktan yapacakları vize başvuru sürecinde İsviçre vize ücretini ödemeleri gerekir. İsviçre vizesi başvuru belgeleri arasında bu vize ücretinin ödendiğine dair dekont bulunmalıdır. İsviçre vize ücreti, konsolosluk harcı olarak da bilinir ve başvuru sahibinin yaşına göre farklılaşır. Kısa süreli ve uzun süreli İsviçre vizesi için ödenmesi gereken ücret 12 yaş üstü kişiler için 60 EUR olarak belirlenmiştir. Ayrıca 6-12 yaş arası çocuklar için İsviçre vize ücreti 35 EUR ve 6 yaş altı için ücretsizdir. Bununla birlikte Schengen vizesine sahip kişilerden İsviçre vizesi ücreti alınmaz. 

Sizi Arayalım
Kategoriler