Romanya Vizesi

Romanya Vizesi

Romanya vizesi, Romanya' ya giriş yapmak isteyen Türk vatandaşları tarafından alınmaktadır. Hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahibi vatandaşlar, 6 aylık periyotlar içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Romanya   ’ yı seyahat edebilirler. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ile Romanya    ' de daha uzun süre kalmak isteyen vatandaşların Romanya   vizesi alması zorunludur.

Romanya Vize Türleri

Romanya vizesi, ülkeye giriş amacınız ve ne kadar kalmak istediğinize bağlı olarak farklı türlere sahiptir. Romanya    vizesi, Schengen vizesidir. Bu da Romanya    vizesi ile aralarında dolaşım serbestliği olan 26 Schengen ülkesini ziyaret edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Kısa süreli seyahatler için alınan vize Schengen C Tipi vize iken uzun süre ülkede kalmak için alınan vize Ulusal vize (D tipi vize) olarak bilinmektedir.

Romanya Turistik Vizesi

Romanya    'yi turistik amaçlar ile ziyaret etmek için alınan Turistik Vize, C Tipi Schengen vizesi olarak da bilinmektedir. Romanya    Konsolosluğu yalnızca istisnai durumlarda bireysel başvuruları kabul ettiği için anlaşmalı oldugu IDATA yetkili aracılığıyla başvuru yapılabilir. Ortalama olarak turistik vize 3 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Romanya Ticari Vizesi

Ticari vize, Romanya    ‘ ya iş ve ticari amaçlar ile seyahat eden vatandaşların aldığı vize türüdür. Bu sayede iş anlaşmaları, görüşmeleri ve toplantıları gerçekleştirilir. Aynı zamanda iş ile ilgili konferans, panel ve seminerlere katılım için de ticari vize alınabilir. Romanya    'deki firmadan gelen davet mektubu ticari vize alınmasını sağlayan en önemli unsurlardan biridir.

Romanya Aile & Arkadaş Ziyaret Vizesi

Romanya    ' daki yakınlarını ziyaret etmek için alınan aile & arkadaş ziyareti vizesi için davet mektubu gerekmektedir. C tipi vize türü olan aile & arkadaş ziyareti vizesi, 7 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya  vizesi almak için öncelikli adım başvuracağınız vize türünü belirlemektedir. Yanlış vize türüne başvuru, şartları sağlasanız dahi ret almanıza neden olabilir. Ardından vize türüne uygun olarak gereken evraklar hazırlanmalı, Schengen vize formu doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Vize ücreti ödendikten sonra Romanya vizesi için konsolosluktan randevu talep edilebilir.

Romanya Vizesi İçin Gereken Evraklar

Romanya    vizesi almak isteyen Türk vatandaşları konsolosluk tarafından belirlenen evrakları hatasız ve tam olarak teslim etmelidir. Aksi halde başvuru ret ile sonuçlanabilir ve sürecin tekrarlanması gerekebilir. Romanya    vizesi almanız için gereken evraklar aşağıda sıralandığı gibidir.

 • Schengen Vize Başvuru formu

Romanya    , Schengen ülkeleri arasında yer aldığı için doldurulması gereken form Schengen Vize Formu’dur. Form, ücretsiz olarak temin edilebilir.

 • Pasaport

Dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay boyunca geçerliliğe sahip pasaportta, Romanya    vizesi için boş sayfa olmalıdır.

 • Pasaport Fotokopisi ve Eski Schengen Vizelerinin Fotokopisi

Mevcut ise daha önceden aldığınız Schengen vizelerinin fotokopisi ile pasaport fotokopisi

 • 2 tane biyometrik fotoğraf

Başvuran kişinin güncel halini yansıtan, beyaz arka fonda 45x35 mm boyutlarında çekilen biyometrik fotoğraflar teslim edilmelidir.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının yer aldığına dikkat edilmelidir.

 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Ailenin adres ve nüfus bilgilerini içeren, yeni alınmış nüfus kayıt örneği

 • Vize talep dilekçesi

Romanya    Başkonsolosluğu’na ithafen yazılan vize talep dilekçesi seyahatinizin amacı, Romanya    ’da kalmayı planladığınız süre ve seyahat masraflarını karşılayacağınıza dair ifadeleri içermelidir.

 • Seyahat sağlık sigortası

Diğer Schengen vizelerinde olduğu gibi seyahat sağlık sigortasının yaptırılması zorunludur. Sigorta, vize başvurusu yapan kişinin ayakta ya da yatarak tüm tedavi masraflarını karşılayacak şekilde, hastalık ya da ölüm olması halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayarak en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.

 • Uçak ve otel rezervasyonları

Romanya   seyahat planlarınız için uçak ve otel rezervasyonlarına dair belgeler, vize öncesi satın almanıza gerek bulunmaz yalnızca rezerve bilgileri yeterlidir.

Otel rezervasyon belgesi, Uçak bileti konfirmasyon  belgesini Mavi Rota Tour tarafından temin edebilirsiniz

 • Seyahat masraflarını karşılayan kişiye dair evraklar

 

 1. Banka hesap dökümü: Son 3 ayı kapsayan banka hareketleri banka tarafından kaşelenmiş ve imzaya yetkili kişi tarafından ıslak imzalı olmalıdır.
 2. Maaş bordrosu: Son 3 ayın dâhil olduğu maaş bordrosu, vize için gereken evraklar arasında yer alır.

-              Mesleki Belgeler

- Mevcutsa davet mektubu

Mavi Rota Tour ile Romanya    Vize Başvurusu

Mavi Rota Tour ile kolaylıkla ve hızlı bir şekilde Romanya    vizesi için başvuru yapabilir, planladığınız seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Mavi Rota Tour ile irtibata geçtiğiniz andan itibaren süreç aşağıdaki gibi işlemektedir.

 • Gerekli Evrakların Tespiti

Almayı istediğiniz vize türü ve Romanya   da kalmayı planladığınız süreye göre teslim etmeniz gereken kişisel ve pasaportunuza dair dokümanlar, iş yerinizden almanız gereken mesleki belgeler, daha önce seyahat ettiğiniz ülkelere ilişkin bilgiler, Schengen vize formu, finans durumunuz, seyahat tarihleriniz ve seyahat amacınıza göre değişen evraklar tarafınıza iletilmektedir.

 • Randevu Alma Süreci

Pasaport kimlik bilgileriniz ile birlikte planladığınız seyahat tarihinden en az 15 iş günü öncesinde Romanya    Başkonsolosluğu’ndan online randevu alınır. Randevu günü için gereken evraklar, kontrol edilir.

 • Evrak Kontrol

Hatalı ya da eksik evraktan dolayı konsolosluktan ret alınmaması adına teslim edilmesi gereken belgelerin doğru ve eksiksiz olması için tüm kontroller tamamlanır. Bu süreçte evraklarda bir eksiklik ya da yanlışlık olması halinde tarafınıza bildirilerek yenileri temin edilir. Böylelikle vizenin kabul alma şansı arttırılır. Tamamlanan belgeler, aracı kuruma iletildikten sonra vize ücreti ödenmelidir.

 • Romanya Vizesi Ücreti 

Romanya    vizesi için ödenmesi gereken ücret 110,00 Euro + 35 Euro + KDV danışmanlık bedeli toplam 145,00 Euro +KDV ödemeler Mavi Rota Tour’a yapılır. Mavi Rota Tour yetkilileri, vize ücretini ödenmesi gereken kuruma iletir. Ödemelerden sonra randevu için hazır olunur.

 • Başvuru Süreci ve Dosya Teslimi

Vize ücreti ödendikten sonra VFS GLOBAL  tarafından sağlanan referans takip numarası ile VİZE İŞLEM SÜRECİ online olarak takip edilebilir. Bu sayede vizenin durumu hakkında güncel bilgi elde edilmektedir.

 • Başvuru Sonucu ve Pasaport Teslimi

Konsolosluk vize talebinizi sonuçlandırdıktan sonra pasaportunuzu size kargo yolu ile gönderir. Vizeniz pasaport ile birlikte elinize geçer.

Romanya Vize Randevusu

Romanya    vizesi  randevu için pasaportunuzun kimlik bilgilerinin olduğu sayfa görüntüsünü göndermeniz, seyahat başlangıç ve bitiş tarihlerini bildirmeniz, statünüzü ve mesleki durumunuzu Mavi Rota Tour vize departmanına göndermeniz yeterli olacaktır. Vize türünüze ve durumunuza göre değişebilen evraklar doğru ve eksiksiz bir biçimde tamamlandıktan sonra online olarak Romanya    Konsolosluğu’ndan randevu alınabilir. Randevu esnasında yanınızda olması gereken dokümanlar ve mülakatla ilgili ayrıntılı bilgiler tarafımızdan size iletilmektedir.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya    vizesi, ülkede kalmayı istediğiniz süre ve vize türünüze göre farklı aralıklarda sonuçlanabilir. Ortalama olarak vizenin açıklanma süresi 8 ila 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Bu süre, konsoloslukta yaşanan yoğunluk ve tatil günlerine göre değişiklik gösterebilir. Ek olarak, konsolosluk bazı durumlarda ek belge talebinde bulunabilir. Ek belgenin bir an önce temin edilip konsolosluğa teslim edilmesi Romanya    vizesinin daha uzun sürede sonuçlanmasına neden olabilir.

Romanya  Vize Reddi

Romanya    vize başvurusunun reddi de ihtimaller dâhilinde olmaktadır. Romanya    Konsolosluğu’nun vize reddi olarak gösterdiği sebepler arasında aşağıdakiler yer alır.

Romanya Vize Reddi Nedenleri

 • Teslim edilen belgelerde eksiklik ya da hata olması
 • İbraz edilen dokümanların sahte olması
 • Vize formunda yazan bilgilerin talep edildiği takdirde kanıtlanamaması
 • Seyahat amacının kanıtlanabilir nitelikte olmaması
 • Pasaportun sahte, geçersiz ya da başvuru koşullarına uygun şekilde olmaması
 • Daha önce Romanya    den sınır dışı edilmiş olmanız
 • Vize başvurusu yapan kişinin Romanya    ’nın toplum düzenini bozacağına karar verilmesi
 • Başvuran kişinin seyahat masraflarını karşılayacağını kanıtlayamaması
 • Başvuran kişinin seyahat sonrası Romanya    ‘yi terk edeceğine dair konsolosluğun emin olmaması

Romanya Vizesi Ret İtirazı

Romanya    vize başvurunuzun hangi nedenler ile reddedildiğini anlayamadıysanız Romanya    Konsolosluğu’nun nihai kararı yeniden incelemesini talep etme hakkına sahipsiniz. Şahsi olarak itiraz hakkınız bulunmakla birlikte avukat ya da temsilci aracılığı ile de itiraz gerçekleşebilir. 18 yaşından küçükler için velayet sahibinin itiraz etmesi gerekir. Vizeniz sonuçlandıktan 1 ay sonrasına kadar itiraz edebilirsiniz. Spesifik bir itiraz formu bulunmamakla birlikte yazdığınız dilekçe, İngilizce veya Romence  olmalı ve vizeye başvuran kişi tarafından ıslak imzalı olmalıdır. Konsolosluk tarafından bildirilen ret nedenine dilekçenizde yer verebilirsiniz. Orijinal olarak İngilizce ya da Romence’ ye çevrilen belgeler, dilekçe ile birlikte teslim edilmelidir. Romanya   vize sonucuna itiraz etmek ücretsizdir ve başvuru yaparken gönderilen evrakların yeniden iletilmesine gerek yoktur.

Romanya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya   vizesi için başvuru yapmak ayrıntılı ve titiz bir süreci beraberinde getirebilir. Bu süreçte kabul almak üzere dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Seyahat amacınıza uygun vize türüne başvurduğunuzdan emin olmalısınız, aksi halde başvuru ret ile sonuçlanabilir.
 • Schengen vize formu Almanca  ya da Türkçe olarak doldurulmalı, bilgilerin doğruluğu kontrol edilmelidir.
 • Teslim edilen evrakların sizi ve Romanya   'ye gidiş amacınızı net olarak ifade ettiğinden emin olun.
 • Vize talep dilekçesini yazdığınız sırada profesyonel yardım almanız faydalıdır.
 • Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru koşullarını sağladığından emin olun.
 • Konsolosluktaki yoğunluk ve ek belge talebi göz önünde bulundurularak başvurunun en az 1 ay önce yapılması yararlıdır.

Romanya vize işlemleri, seyahat sağlık sigortası, itiraz dilekçesi ve Romanya vizesi uzatma işlemleri için Hemen Ziyaret Edin!

 

Sizi Arayalım
Kategoriler