Avustralya Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar

Avustralya Vizesi Başvuru Süreci

Avustralya’ya kısa süreli seyahatlerinizde  vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için online Avustralya vize formunun doldurulması gerekir. Başvuru formu online doldurulurken yapılabilecek yanlışlıklar vizenizin onaylanmasında sorun oluşturabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Pasaport Sahipleri Avustralya Vizesi için Başvuruda Bulunmalı mı?

Avustralya Devleti, Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahibi kişileri vize prosedürüne tabi tutar.

Avustralya Vizesi Başvurumu Seyahat Amacına Göre Nasıl Yaparım?

Avustralya Turistik Vize, Avustralya Ticari Vize, Avustralya İş Ziyareti Vizesi, Avustralya Geçici Çalışma Vizesi, Avustralya Aile Ziyareti Vizesi, Avustralya Tıbbi Ziyaret Vizesi, Avustralya Eğitim ve Araştırma Vizesi, Avustralya Transit Vizesi dahil tüm vize türlerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilmelidir.

Avustralya Vize Türleri Nelerdir?

Turistik Vize

Avustralya turistik vizesi tek girişli olarak verilmektedir.Vizeniz tek girişli olarak verilirse, süresi geçmemiş bile olsa Avustralya’ya giriş yapıp çıktığınızda yeniden bir Avustralya Vize başvurusu yapmanız gerekir. Eğer vizeniz çoklu giriş olarak verilirse Avustralya’ya istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz.

Ticari Vize

Avustralya'ya bir iş veya istihdam araştırması için, iş anlaşmaları veya bir konferansa katılmak için yapacağınız seyahatin öncesinde Avustralya ticari vizesi alabilirsiniz. Avustralya için ticari vize 3, 6 ya da 12 aylık olarak verilebilir.

Öğrenci Vizesi

Avustralya'ya öğrenci olarak gitmek isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür.

Aile Ziyareti Vizesi

Avustralya’da bir aile üyenizi ziyaret etmek için yapacağınız seyahatin öncesinde Avustralya aile ziyareti vizesi almalısınız. Avustralya aile ziyareti vizesi 3, 6 ya da 12 aylık olarak verilebilir.

Avustralya vizeniz tek girişli olarak verilirse, süresi devam ediyor olsa dahi Avustralya’ya giriş yapıp çıktığınız zaman yeniden Avustralya’ya girmek istediğinizde tekrar Avustralya vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Eğer vizeniz çoklu giriş olarak verildiyse ülkeye birden fazla kez giriş çıkış yapılabilir.

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır ?

Avustralya vizesi için gerekli evraklar arasında başvuru formu bulunmaktadır. Avustralya vize başvuru sahibi ile ilgili bilgi edinmeye yönelik olan bu form dikkatli doldurulmalıdır. Avustralya vize başvurusu yapacak kişinin yanıtlaması gereken sorular arasında pasaport bilgileri, Avustralya'ya yapılacak seyahate ilişkin bilgiler ile daha önce Avustralya seyahati olanların cevaplaması istenilen sorular mümkündür. Evli ve çocuklu olan kişiler için, aile, eş, çocuklarla ilgili kısım, erkek başvuru sahipleri için askerlik ile ilgili bilgiler, başvuru sahibinin bugüne kadar yaptığı iş ile ilgili yanıtlanması istenilen sorular arasında yer alır.

Avustralya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize başvurusunda bulunacak kişilerin gerçekleştireceği seyahatin amacını,  masraflarını destekleyen maddi kaynağın şeklini ve başvuru yapacak kişinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren sebeplerin varlığını kanıtlayıcı belgeler olmalıdır. Hazırlamanız gereken evraklar turistik, transit, eğitim ya da ticari amaçlı seyahatleriniz için farklılık gösterecektir.Avustralya vizesi ile ilgili evrak listelerine web sitemizin ilgili sayfalarından ulaşabilirsiniz. 

Mavi Rota Tour ile Avustralya Vize Başvurusu

Mavi Rota Tour ile kolaylıkla ve hızlı bir şekilde Avustralya Vizesi için başvuru yapabilir, planladığınız seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Mavi Rota Tour ile irtibata geçtiğiniz andan itibaren süreç aşağıdaki gibi işlemektedir.

Gerekli Evrakların Tespiti

Almayı istediğiniz vize türü ve Avustralya’da kalmayı planladığınız süreye göre teslim etmeniz gereken kişisel bilgiler ve pasaportunuza dair dokümanlar, iş yerinizden almanız gereken mesleki belgeler, daha önce seyahat ettiğiniz ülkelere ilişkin bilgiler, Avustralya vize formu, finans durumunuz, seyahat tarihleriniz ve seyahat amacınıza göre değişen evraklar tarafınıza iletilmektedir.

Randevu Alma Süreci

Evrak Kontrol

Hatalı ya da eksik evraktan dolayı konsolosluktan ret alınmaması adına teslim edilmesi gereken belgelerin doğru ve eksiksiz olması için tüm kontroller tamamlanır. Bu süreçte evraklarda bir eksiklik ya da yanlışlık olması halinde tarafınıza bildirilerek yenileri temin edilir. Böylelikle vizenin kabul alma şansı arttırılır. Tamamlanan belgeler, aracı kuruma iletildikten sonra vize ücreti ödenmelidir.

Avustralya Vizesi Ücreti 

Vize ücreti ödendikten sonra aracı kurumun vereceği referans takip numarası ile vize işlem süreci online olarak takip edilebilir. Bu sayede vizenin durumu hakkında güncel bilgi elde edilmektedir.

Avustralya için gerekli olan 2022 Schengen vizesi fiyatı 190 Euro+ KDV’dir.

Başvuru Sonucu ve Pasaport Teslimi

Konsolosluk vize talebinizi sonuçlandırdıktan sonra pasaportunuzu size kargo yolu ile gönderir. Vizeniz pasaport ile birlikte elinize geçer.

Avustralya Vizesi Kaç Günde Çıkar 2022 ?

Avustralya vizesi işlemlerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde yürütülmesi ile ortalama olarak 5-7 gün içinde vize çıkar. Ancak Avustralya Konsolosluğu'nun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi süreci gibi beklenmedik durumların olabileceği düşünülürse Avustralya seyahat planının ertelenmemesi için seyahat tarihinden en az 4 hafta önce başvurunun yapılması gerekir.

Avustralya Vize Reddi

Avustralya vize başvurusunun reddi de ihtimaller dahilinde olmaktadır. Avustralya Konsolosluğu’nun vize reddi olarak gösterdiği sebepler arasında aşağıdakiler yer alır.

Avustralya Vize Reddi Nedenleri

⦁ Avustralya vize başvuru sırasında maddi durumunuz yeterli görülmemesi
⦁ Hesabınızda bulunması gereken tutarın hesabınızda bulunmaması
⦁ Başvuru formunuzu eksik ya da hatalı doldurmanız
⦁ Avustralya ziyaretinizde masrafları karşılamanızı kanıtlayamama
⦁ Avustralya seyahati öncesinde herhangi bir ülkeye ziyaret gerçekleştirilmemiş ise vize reddi alabilirsiniz.

Avustralya Vize Reddi Alınırsa Yapılması Gerekenler

Öncelikle hangi sebeple vizenin reddedildiğinin tespit edilmesi ve bu sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir. Ret sebeplerinin ortadan kaldırılması sonucu yeni bir Avustralya vize başvurusu yapılmalıdır.

Sizi Arayalım
Kategoriler