İsveç Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar

İsveç Vizesi

İsveç Vizesi, ülkeye hangi amaçla gitmek isterseniz isteyin seyahat edebilmeniz için alınması gereken bir durumdur. Hususi, hizmet ya da diplomatik pasaport sahipleri için 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde İsveç Vizesi olmadan ülkeye seyahat edebilirler. Bu süreden uzun kalmak isteyen ya da bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri seyahat etmek ve bu ülkede kalmak isteyenlerin vize alması zorunludur.

İsveç Vize Başvurusu

İsveç, Schengen vizesi ile seyahat edilebilen bir ülkedir. Schengen vize formunu istenilen bilgiler dahilinde doğru şekilde doldurularak başvuru yapabilirsiniz. Daha öncesinde Schengen vizeniz var ise tekrar vize almanıza gerek kalmadan direk olarak seyahat edebilirsiniz. Vizeniz için anında randevu oluşturmak için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşarak gerekli belgeleri öğrenebilir, vize sürecinizi başlatabilirsiniz.

İsveç, Avrupa birliği ülkeleri arasında yer almaktadır. Başvurunuzu danışmanlık almadan bireysel şekilde yapmak istemeniz durumunda İsveç konsolosluğu ile iletişime geçerek başvurunuzu işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Tarafınıza iletilen formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gereklidir. Aksi halde vize başvurunuz reddedilir. Gerçek dışı ya da tutarsız sahte bilgilerin suç unsuru şeklinde nitelendirileceğini göz önünde bulundurunuz. Bu durum ceza alanıza sebebiyet verir.

İsveç Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilecekler

 • İsveç Schengen ülkelerinden biri olduğu için elbette vize başvurunuz Schengen vize başvurusu şeklinde olmalıdır.
 • Aile, turist, eğitim, ticari ve benzeri farklı İsveç vize türleri bulunuyor. Sorunsuz bir süreç yaşamak için vize türü konusunda net olmalısınız.
 • İsveç vize başvurunuzu yaparken pasaport geçerliliğinizi kontrol etmeyi unutmayın. Birçok kişinin vize reddi almasına sebep olan bir detaydır. Unutmayın, İsveç seyahatinizin bitiminden itibaren en az 3 ay daha pasaport geçerliliğiniz olmalı.
 • Vize başvurunuzu seyahatinize ortalama 1 ay kala yapabilirsiniz. Seyahate 15 gün kala yapılan vize başvurularında sorun çıkabiliyor. İsveç vizesi başvuru dosyanızı kusursuz hazırlamış olabilirsiniz ama unutmayın konsolosluklar yeni bir belge isteyebilir, bazı durumlarda mülakat talep edebilir.
 • İsveç vize başvuru formundan geri kalan tüm bilgilere kadar her şey doğru şekilde yansıtılmalıdır. Bilgi eksikliği, bilinçli saklanılan bir bilginin varlığı vize yetkilileri tarafından ret olarak değerlendirilir.

İsveç Vize Ücreti 2022

İsveç için gerekli olan 2022 Schengen vizesi fiyatı 210,00 Euro+ KDV’dir. 

İsveç’ya aile fertleriniz ile seyahat edecekseniz vize ve danışmanlık ücreti için Mavi Rota Tour ile iletişime geçebilirsiniz.

İsveç Vize Türleri

 • Turistik Vize (90 günden az C tipi Schengen vizesi)
 • Oturma Vizesi (90 günden fazla D tipi Schengen vizesi)
 • Ticari Vize
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Sadece İsveç için değil hangi ülkenin vizesini almak isterseniz isteyin gidiş sebebini belirtmeniz ve buna uygun vize almanız gereklidir. İsveç vize türlerinde vize fiyatları aynıdır fakat amaca göre prosedürler ve süre değişiklik göstermektedir. Vize alma sebebinizi net ve anlaşılır şekilde tüm detayları ile danışmanlarımıza aktarmanız halinde sizlere en uygun şekilde yol haritası çıkacak ve süreci sorunsuz şekilde yürüteceklerdir.

İsveç Vizesi için Gerekli Evraklar

İsveç vizesi için gerekli evraklar şöyledir;

İsveç vize başvuru formu: İngilizce diliyle, eksiksiz ve doğru yazılmış İsveç başvuru formu, vize dosyanızın demirbaşı olmalıdır.

Biyometrik fotoğraf: Schengen vizesi biyometrik fotoğraf kuralı hep aynıdır. 35X45 mm ölçülerinde, beyaz fon üzerine çekilmiş, güncel 2 adet fotoğraf.

İsveç vize talep dilekçesi: İsveç vize talep dilekçesi, İsveç seyahatinizin amacını ve bu seyahati nasıl finanse edeceğinize dair bir belgedir. Dilekçe yazarken kendinizi net ifade etmelisiniz. İsveç Konsolosluğu, ülkelerine gelecek olan kişilerin tekrar kendi ülkesine döneceğinden, seyahat esnasında her türlü maddi giderini karşılayabileceğinden emin olmak istiyor.

Pasaport: İsveç vize başvurusu yapmadan önce pasaportunuzun tarihlerine dikkat edin. Seyahat bitiminden itibaren en az 3 ay pasaport geçerliliğiniz sürmeli. En az 2 boş sayfanın bulunması ise bir diğer kural.

Kimlik belgesi: Kimlik bilgilerinizi fotokopi ya da tarayıcıdan geçirilmiş renkli şekilde İsveç vize evrak listesine eklemelisiniz.

Nüfus kayıt belgesi: Vukuatlı nüfus kayıt belgesi Schengen vizesi işlemlerinde mutlaka isteniyor.

İş evrakları: Şirket sahipleri, yöneticiler Schengen ülkesine seyahat ederken birtakım evraklar sunmak zorunda. Bu evraklar ticaret sicil kaydı, vergi levhası gibi temel belgelerdir.

Maaş bordrosu: Eğer bir kuruma bağlı olarak çalışıyorsanız maaş bordronuzu, işe giriş belgenizi, hizmet dökümünüzü, banka hesap dökümünüzü ve çoğu zaman işveren izin mektubunuzu İsveç vize başvurusu esnasında hazır etmelisiniz.

Banka hesap dökümü: Şahsa ait aktif, en az 6 aylık dönemi gösteren bir banka hesap dökümünü İsveç vize yetkililerine sunmalısınız.

Konaklama rezervasyon belgeleri: Schengen vizesi kapsamında konaklama ve seyahat rezervasyonları önem taşıyor. Yetkililer turistlerin tekrar kendi ülkelerine döneceğinden, İsveç seyahati süresince sorun yaşamayacağından emin olmak istiyor. Rezervasyon bilgilerinizi dosyanıza eklemeyi unutmayın.

Seyahat sigortası: Seyahat sağlık sigortası yaptırmalı ve belgeyi başvuru dosyanıza dâhil etmelisiniz.

Ticari davetiye: Eğer ticari bir amaçla İsveç’e gitmek üzere davetiye aldıysanız bu davetiyeyi başvuru dosyanıza eklemelisiniz.

Aile & Arkadaş davetiyesi: Aile ve arkadaş ziyaretlerinde davetiye esası bulunuyor. Tarafınıza gelen davetiyeyi e-posta ya da normal posta ile gelip gelmediğine bakmaksızın vize başvuru dosyanıza koymalısınız.

Not 1: Öğrenciyseniz eğer mevcut başvuru dosyasına öğrencilik belgesini eklemelisiniz.

Not 2: Emekliyseniz ise emekli cüzdanı ya da emekli maaşınızı gösteren belgeyi dosyaya eklemelisiniz.

İsveç Vizesi Pandemi Şartları

 • Uçağa biniş ve seyahat esnasında aşı kartınızın bulunması gereklidir.

İsveç Vize Randevusu

İsveç konsolosluğu dahil vize merkezleri randevu sistemi ile başvuru kabul etmektedir. Vize başvurularınızı, vize randevu merkezlerinden alabilirsiniz. Randevuya giderken evraklarınızın tam ve doğru doldurulmuş şekilde yanınızda bulundurulmanız gereklidir. Aksi halde başvurunuz ve randevunuz olumsuz şekilde sonuçlanabilir yeniden randevu almak zorunda kalabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek danışmanlarımız ile birebir sohbet edebilir, gerekli evrak ve belgeleri öğrenebilir, tüm vize sürecini sizin için yönetebiliriz. +10 yıldır vize, fuar ve kongre müşterilerine hizmet veren Mavi Rota Tour danışmanlarımız ile süreci tamamen yürüterek sorunsuz şekilde tüm yurt dışı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İsveç Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İsveç vizesi tüm evrakları eksiksiz teslim etmeniz halinde ortalama bir hafta içerisinde çıkıyor. Ancak evrak eksiği ya da ek evrak talebi gibi bir problem olması halinde bu süre uzayabiliyor. Bu kapsamda seyahatinize en az 15 gün, en fazla 3 ay kala İsveç vize başvurusu yapmanızı öneririz. İsveç vize başvurusunda sunulan tüm evraklar güncel tarihli olmak zorunda, bu nedenle en fazla 3 ay öncesinde başvurmanızda yarar var.

İsveç Vize Reddi

 • Teslim edilen belgelerde eksiklik ya da hata olması
 • İbraz edilen dokümanların sahte olması
 • Vize formunda yazan bilgilerin talep edildiği takdirde kanıtlanamaması
 • Seyahat amacının kanıtlanabilir nitelikte olmaması
 • Pasaportun sahte, geçersiz ya da başvuru koşullarına uygun şekilde olmaması
 • Daha önce İsveç'dan sınır dışı edilmiş olmanız
 • Vize başvurusu yapan kişinin İsveç’nın toplum düzenini bozacağına karar verilmesi
 • Başvuran kişinin seyahat masraflarını karşılayacağını kanıtlayamaması
 • Başvuran kişinin seyahat sonrası İsveç’yı terk edeceğine dair konsolosluğun emin olmaması

İsveç Vizesi için gerekli belgeleri, süreci ve şartları yazımızın içeriğinde bulabilir, hemen randevu oluşturmak için 0332 350 8080 nolu telefonumuzu arayarak vize için randevu oluşturabilirsiniz.

Sizi Arayalım
Kategoriler